Znalost této první pomoci zachraňuje životy. Lidé s vysokým krevním tlakem jsou všude kolem nás a takto jim můžeme pomoci v úzkých 

Vysoký krevní tlak je běžné onemocnění, které však mnozí neberou vážně. Málokdo zná postup potřebné rychlé pomoci, když se krevní tlak náhle a extrémně zvýší.

Trik na vysoký krevní tlak
                   

Krevní tlak je měření síly, se kterou krev proudí skrz cévy. Vysoký krevní tlak (hypertenze) může zvyšovat riziko srdečních chorob, mozkové příhody a dalších zdravotních problémů. Jelikož je toto onemocnění velice rozšířené, mnoho lidí ho právě z tohoto důvodu často podceňuje. Člověk, který začne pociťovat tyto nepříjemné komplikace, musí pouze začít žít o něco zodpovědněji než doposud. Lidé s vysokým krevním tlakem musí zůstat opatrní a dávat pozor na svůj životní styl, čímž drasticky sníží rizika zdravotních problémů. 

Patřičný styl života s vysokým tlakem 

Mezi obecná doporučení se řadí snížení příjmu soli a nezdravých tuků, zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Do jídelníčku je vhodné zařadit celozrnné pečivo místo klasického bílého. Vhodné je také přestat kouřit, pít alkohol a začít s pravidelnými fyzickými aktivitami, jako je chůze, běh a plavání. Důležité je také udržování kontaktu s lékaři a v případě jakýchkoliv podezření o zhoršujícím se zdravotním stavu je nutné je kontaktovat. 

Příznaky vysokého tlaku na zdraví 

Lidé, kteří trpí hypertenzí si musí pamatovat, jak rozeznat znaky, které upozorňují na potenciální zhoršení jejich zdravotní situace. Tyto symptomy se neobjevují tak často, nebo na pacienty nepůsobí tak závažně, proto je těžké některé nepříznivé události předpovídat. Jedná se o bolesti hlavy, krvácení z nosu a závratě. V extrémních situacích, kdy krevní tlak rychle a náhle vystřelí, se však objevují mnohem zjevnější a nebezpečnější příznaky. Mezi ně patří bolest na hrudi, zhoršení zraku, problém s dýcháním, úzkost a migréna. 

měření tlaku i

Rychlá pomoc 

V případě výskytu zmíněných vážných symptomů je potřeba kontaktovat lékaře. Stále však existuje riziko, že komplikace pokročí moc rychle, proto je nutné znát tento postup rychlé pomoci při náhlém zvýšení krevního tlaku. Nejprve je nutné vzít propisku a hrotem přitlačit na špičku prostředníčku na ruce po dobu jedné minuty. Zde by měl pacient pociťovat úlevu.

Druhým krokem je najít bod na noze mezi palcem a ukazováčkem, těsně před místem, kde se spojují kosti. Tento bod je potřeba stisknout na 3 sekundy a poté uvolnit. Takhle je nutné pokračovat 2 minuty, nebo dokud se stav nezlepší. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články