Rarita mezi zebrami. Mládě se narodilo se skvrnami místo pruhů

                   

Co prvního vás napadne, když se řekne zebra? Možná Afrika, Lví král, horko, kůň, ale rozhodně většina z nás si vždy a pokaždé vzpomene na černé pruhy. Ale pozor, ne každá zebra se s nimi může narodit. Existují výjimky jako tato, kterou zachytil profesionální fotograf divočiny nevěříc svým vlastním očím.

Místo pruhů skvrny

Toto mládě zebry vypadá více než netradičně. Místo pruhů má totiž skvrny. Fotograf zpočátku skutečně nevěřil tomu, co vidí, ale o to více pořizoval jeden snímek za druhým. Myslel si, že si nebohé zvíře vzal někdo do parády a skvrny mu přidělal. Ovšem brzy si uvědomil, že mládě se narodilo se vzácnou poruchou melaninu. V podstatě se narodilo se stejnou vadou jako albíni, přestože jeho srst je hnědá a fleky bílé.

Význam černých pruhů

Zebry své pruhy nemají pouze pro okrasu. Ve skutečnosti pomáhají regulovat teplotu v parné horké poušti. Zejména v Masai Mara, kde byly pořízeny Antonovy fotografie, může být pro zebry, které se pohybují venku a okusují trávu, neuvěřitelné vedro. Pro tohoto roztomilého albínka tedy může být skutečný boj trávit čas v parném počasí pod spalujícím sluncem. Ovšem zebry se potřebují pást po celý den, což je udržuje na volném prostranství déle než jiná zvířata. Za těchto okolností je potřeba užitečný chladicí mechanismus. Pruhy jsou navíc důležité jako kamufláž pro místní predátory. Čímž se dostáváme k nešťastné zprávě pro tuto konkrétní zebru. Zvířata s tímto recesivním genem obecně nežijí déle než šest měsíců.

Snadná kořist

Bohužel kvůli této poruše melaninu takové zebry příliš vyčnívají ze stáda a stávají se snadným terčem. Toto mládě je jen týden staré, takže z celého srdce doufáme, že bezpečně doroste do dospělého zvířete a jeho život bude trvat co nejdéle.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Happiest.net

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články