Vlastníte řidičský průkaz skupiny B? Dávejte dobrý pozor, protože přicházejí velké změny

Pokud máte i řidičák skupiny B, zbystřete pozornost, protože v budoucnu mohou začít platit velké změny, které se dotknou všech řidičů automobilů.

Muž sedící v autě ukazuje svůj řidičský průkaz i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávno se objevila nová informace od Evropské unie, která se momentálně snaží prosadit novou možnost pro všechny řidiče vlastnící řidičský průkaz skupiny B. Evropská unie podle německého automotoklubu ADAC usiluje o to, aby řidiči s řidičským oprávněním skupiny B mohli řídit nejen 3,5 tuny, ale i větší vozidla s maximální celkovou hmotností 4,25 tuny. Evropská unie se tak snaží získat mnohem více řidičů například pro hromadnou dopravu. Podle mnohých odborníků by to tento krok ale problém s nedostatkem řidičů nevyřešil.

Zajímavý tah Evropské unie

Evropská unie by chtěla více řidičů hromadné dopravy, například mikrobusů. Na to by však bylo potřeba, aby řidiči držící řidičský průkaz skupiny B mohli řídit automobily s maximální hmotností alespoň 4,25 tuny. Podle odborníků by bylo lepší, kdyby se minimální věk pro získání řidičského průkazu kamionu nebo autobusu (C+E nebo D) snížil na 18 let. Evropská komise navíc plánuje vytvořit možnost zavést digitální řidičský průkaz. Ten v hmotné formě by tedy mohl být v budoucnu uložen do aplikace. 

řidičský průkaz iZdroj fotografie: Depositphotos

Zjednodušená kontrola

Řidičský průkaz v aplikaci by mohl vyřešit mnoho problémů a usnadnit například identifikaci řidiče. V případě silniční kontroly bylo možné ty nejdůležitější informace přečíst pouze pomocí QR kódu. Elektronický řidičský průkaz by tam nahradil ten hmotný, jehož výroba je často postižena celosvětovým nedostatkem. Nové nařízení by ale musely implementovat i členské země EU do své národní legislativy, takže ti, kdo mají řidičský průkaz skupiny B, by mohli řídit vozidlo o maximální hmotnosti 4,25 tuny až v příštím roce nebo v polovině desetiletí. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články