Pokud máte doma takovou minci, rozhodně ji nevyhazujte. Má větší hodnotu, než si myslíte

Pokud doma najdete nějaké staré mince, rozhodně se vyplatí se o ně zajímat. Může se stát, že budou mít vyšší hodnotu, než si myslíte.

                   

Na první pohled vypadá, jak naše české haléře, které už dávno neplatí a které neměly téměř žádnou nominální hodnotu. Nenechte se ale mýlit, tyto polské mince z komunistického období mohou mít sběratelskou hodnotu, která se může vyšplhat i desetitisícům. Stačí si o nich zjistit víc.

Jedná se o mince z Polské lidové republiky

Sběratelské mince mají ve většině případů velmi vysokou hodnotu a ten, kdo je vlastní se dá považovat za šťastlivce. Podle průzkumu na internetu se za komunistické mince dá získat opravdu velký obnos peněz. Uživatelé si nad touto částkou úžasem mnou oči a začínají prohledávat své skříně a skříně svých rodičů a prarodičů, zda-li tam zrovna tento druh mince nenajdou.

Ceny starých mincí v online aukcích jsou závratné. V poslední době je v kurzu mince 20 zlotých, což je v přepočtu na české koruny asi stokoruna. Pochází z období, kdy byla inflace na vzestupu, což bylo v roce 1989. Nedávno se na aukci vydražila za neuvěřitelných 50 000 korun! A takových mincí je mnohem víc.

Některé české mince mají také vysokou hodnotu

Samozřejmě se nejedná pouze o polské zloté, i mezi našimi mincemi najdete skvost, který má obrovskou hodnotu. Jedná se například o naši desetikorunu z roku 1993. Na minci je menší a slabší provedení zkratky ,,Kč“. Odhaduje se, že bylo vyraženo pouze 1 000 kusů, což z ní dělá nejvzácnější českou minci v novodobé historii České Republiky. V roce 2022 byla tato desetikoruna vydražena v aukci za neuvěřitelných 410 tisíc korun!

i

Staré mince rozhodně nevyhazujte

Ať už se jedná o polské zloté nebo české koruny nebo jakékoliv další historické mince, pokud je máte doma, rozhodně se jich nezbavujte a naopak si o nich zjistěte víc. Všechny tyto staré mince mají dnes vysokou hodnotu a za několik let může jejich cena ještě stoupnout. Jestli vlastníte některé z nich, nejlepší bude, když vyhledáte odborníka, který vám určí jejich hodnotu.

Sbírání starých mincí je koníčkem několika lidí, stejně jako sbírání historických poštovních známek. Vědní obor, který se zabývá starými mincemi, se nazývá numismatika. Pokud se tedy budete chtít více zajímat o historické mince, které máte třeba přímo u vás doma, určitě si o této vědě vyhledejte víc. A pokud byste se starých mincí i tak rádi zbavili, věřte, že mezi sběrateli najdete brzy kupce a ještě na tom vyděláte spoustu peněz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články