Senioři v Česku mohou snadno získat 13. důchod. Většina o tom však nemá ani ponětí

Otázka důchodů je v poslední době v České republice velmi frekventované téma. Mluví se o jejich valorizaci nebo chystané důchodové reformě.

senior pár ulice i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V polovině února 2023 schválila vláda valorizaci důchodů na rok 2023. Každý důchod bude navýšen o 400 korun a k tomu naroste procentní výměra o 2,3 % podle výše důchodu. V praxi se tak průměrný důchod zvýší o 760 korun. Před nedávnou dobu se také v Česku diskutovala otázka 13. důchodu. Touto cestou se rozhodli jít na Slovensku, kde 13. důchod představuje v podstatě zvláštní sociální dávku, která je pravidelně vyplácena jedenkrát ročně k důchodu a její výše je odvislá podle vypláceného důchodu od 50 až po 300 euro.

Češi neumí efektivně zhodnocovat úspory

V České republice v dohledné době pravděpodobně senioři nemohou s 13. důchodem jako s příspěvkem od státu počítat. Mohou si však k němu přijít po vlastní cestě. Stačí udělat několik jednoduchých finančních opatření, která je nebudou stát žádné náklady navíc, ale budou z nich naopak prosperovat.

Toto opatření však naráží na jeden zásadní problém, a to je poměrně nízká finanční gramotnost populace, seniory nevyjímaje. Podle finančního analytika finanční analytik Jaroslava Brychty totiž většina Čechů nedokáže své úspory efektivně zhodnotit, jak uvedl v pořadu „Brocast“. Není vůbec výjimkou, že občané Česky republiky, obzvláště senioři, nechávají své celoživotní úspory doslova „ležet ladem“ na běžném účtu, kde nemají šanci se úročit.

Peníze schované pod polštářem

Statisíce korun stojící na běžném bankovním účtu je ale ještě ten lepší případ. V tom horším mají senioři své úspory uschované v bytě na různých místech. Typickým případem jsou pak nechvalně známé bankovky pod polštářem nebo jiné daleko důmyslnější „schovky“. Pomineme-li fakt, že senior může jednoduše zapomenout, kde má peníze schované, je zde vysoké procento rizika, že o finance přijde například během krádeže.

seniorka park noviny iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se tedy má senior zachovat, chce-li své finanční prostředky zhodnotit? Nejjednodušším opatřením je přesunout finance z běžného účtu na spořicí účet nebo termínovaný vklad. Tam se mohou začít zvyšovat o nemalý úrok. V konkrétních číslech to znamená, že má-li senior úspory například ve výši 500 000 korun, na termínovaném vkladu může získat úrok až 6 %. Za rok to pak znamená příjem 30 000 korun navíc. A tato částka právě představuje výši 13. důchodu.

Další využití penzijního spoření

Velmi efektivní se dále ukazuje investovat své prostředky do podílových fondů nebo je i nadále posílat na penzijní spoření. To je maximálně bezpečné a vysoce účinné rozhodnutí. Mnozí naši senioři se totiž chybně domnívají, že pokud již nejsou výdělečně činní, tak nemohou být součástí státem progresivně podporovaného penzijního spoření s možností se ke svým penězům kdykoliv dostat.

Jinými slovy řečeno to znamená, že s odchodem do důchodu si senior své naspořené peníze ihned nevybere, ale pravidelně zasílanou měsíční částkou třeba jen vy výši 300 korun má zaručeno, že se mu finance do budoucnosti opět zhodnocují. A v konečném výsledku se jedná o velmi zanedbatelnou částku.

Opatrnost a nedůvěra seniorů

Za povšimnutí stojí také smutný fakt, že mnozí senioři tvrdošíjně odmítají pracovat se svými financemi prostřednictvím internetového bankovnictví a raději si nechávají své důchody vyplácet tzv. na ruku prostřednictvím České pošty. Pokud je jim důchod alespoň zasílán na bankovní účet, stejně mnoho z nich chodí do banky zadávat platební příkazy osobně nebo si nechávají posílat bankovní výpisy poštou, a finance, i když po malých částkách, odtékají z účtu.

peníze rostou iZdroj fotografie: Pixabay

Jak zlepšit finanční gramotnost seniorů

V dnešní době je již v nabídce některých bank zavedení účtů výhradně pro seniory, které tak reagují svými nabízenými službami na jejich obvyklé potřeby. Dalším řešením je také využití nezávislých finančních poradců. Senioři však tyto služby většinou nevyužívají z důvodu vysoké nedůvěry jak vůči finančním znalcům, tak bankovním institucím.

Zde je pak na místě, aby nastoupili potomci a jako důvěryhodné osoby vysvětlili svému dědečkovi nebo babičce, že pokud změní způsob hospodaření s finančními prostředky, mohou si za rok ušetřit například na cestu do lázní nebo si koupit nové elektrické kolo. A to je jistě zajímavá a pozitivní motivace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články