Šetrné vyhnání krtků a veverek ze zahrady pomocí obyčejného mýdla

Malá a roztomilá zvířátka se ve špatných prostorách mohou stát nevítanými návštěvníky. Okousané rostliny, nepořádek nebo krtince, to vše jsou tito tvorové schopni na zahradě napáchat. Jak vyhnat krtky či veverky ze zahrady, a zároveň jim neuškodit?

Chránění krtci

Krtek je za zákona chráněné zvířátko, které je, s ohledem na fakt, že se může na Vaší zahradě zdržovat měsíce až roky, o to více otravné. Ani jedna z metod neslibuje zaručený účinek, proto se připravte na dlouhý boj, nebo se s krtky sžijte. Pozitivem je, že výskyt krtka značí kvalitní půdu. V první řadě zkuste proti krtkům poslat větší zvířátko, kočku.  Ideální volbou je kočka nekastrovaná, avšak v tomto případě volbu promyslete, musíte mít potřebnou kapacitu na starost o koťata. Další méně invazivní metodou je umístění lidských vlasů nebo psí srsti do zahrady. O něco nepříjemnější je vykouření cestiček dýmovnicí, případně použití odpuzovačů, které šíří půdou vibrace. Nevadí-li Vám rozmanitost rostlin, a chcete se zbavit krtků, vysaďte pro krtky zapáchající rostliny, jako je česnek, pryšec křižmolistý nebo afrikán.

Chytré a vytrvalé veverky

Před hopsavými veverkami se nezapomeňte chránit preventivně tím, že zakryjete veškeré díry na domě a přilehlých budovách. Veverky v takových místech najdou skvělé útočiště, které je o to více nebezpečné, je-li v blízkosti stromu. Pravidelně zastřihujte veškeré stromy na pozemku. Krmítka pro ptáky neumisťujte na místa, na kterých by veverky byly nežádoucí. I ptačí zob obsahuje složky, které jsou pro veverky lákavou dobrotou. V případě, že odhalíte na své zahradě strom, na který se začínají soustřeďovat veverky, znemožněte jim přístup. Do výšky 180 cm umístěte kolem stromu plech, kterým vytvoříte jakýsi límec. Tento trik použijte na všechny stromy, veverky na ně již nevyšplhají. Stejně tak, jako na krtky kočky, působí psi proti veverkám. Pro veverky znamená pes predátora, jehož přítomnosti se raději vyhnou.

Obrázky: Pixabay

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek