Siamská dvojčata spojená trupem podstoupila riskantní operaci, která je změnila k nepoznání

Narozená siamská dvojčata mohla po několika měsících podstoupit velmi riskantní operaci. Ta se naštěstí povedla a miminka se podařilo oddělit.

siamská dvojčata i Zdroj fotografie: Pexels
                   

V minulosti měla siamská dvojčata velmi nízkou šanci na přežití. Dospělosti se proto dožila jen malá část z nich. Avšak dnes, díky pokroku v medicíně a chirurgii, mohou být siamská dvojčata oddělena, a užívat si tak plnohodnotného života. Přestože je odloučení stále komplikovaným a riskantním postupem, zdravotníci se nebojí postavit takto náročným výzvám, aby umožnili dvojčatům žít bez vzájemného spojení. A za to jim patří obrovský dík.

Historie siamských dvojčat

Siamská dvojčata jsou dvojčata stejného pohlaví, jež jsou srostlá ve stejných partiích těla. Srůst těl bývá nejčastěji v oblasti hlavy, hrudníku nebo dolní části zad. Název je odvozen od bratrů pocházejících ze Siamu, kteří přicestovali do Francie, aby zde mohli být operováni a odděleni. Operace se však nakonec neuskutečnila, protože byla považována za příliš riskantní.

dvojčata sestry iZdroj fotografie: Pexels

Podle statistiky připadají jedna siamská dvojčata na každých asi padesát tisíc porodů. Avšak z nich se rodí živá jen malá část. Přibližně padesát procent z živě narozených párů těchto dvojčat umírá brzy po porodu. Tito sourozenci mívají společný krevní oběh a v některých případech sdílejí i životně důležité funkce. Oddělení dvojčat bývá pro chirurgy dost náročné a riziko úmrtí je velmi vysoké. K první úspěšnému oddělení došlo v roce 1952 ve Spojených státech amerických

Dívenky byly srostlé trupem

Maddie Altobelli absolvovala ve 20. týdnu těhotenství kontrolu spojenou s ultrazvukem, který však ukázal, že její miminka nebudou taková, jako ostatní. Doktor jí oznámil, že čeká siamská dvojčata. Přes počáteční obavy se naštěstí ukázalo, že dívky mají oddělená srdce, takže zde byla po porodu možnost operace, při které by lékaři mohli holčičky chirurgicky odděleny. Komplikací bylo, že sdílely bránici a játra, která byla ale dostatečně velká na to, aby bylo možné je rozdělit. Rodiče se velmi báli, ale doufali, že vše dobře dopadne.

operace, lékaři, sál iZdroj fotografie: Pexels

Dvojčata přišla na svět 18. listopadu 2020 císařským řezem a v nemocnici pod lékařským dohledem zůstaly dalších deset měsíců. Během příprav na složitou operaci byly zhotoveny 3D modely jater a připraveny kožní expandéry, které dívkám po zákroku poskytly dostatečné množství kůže, jež byla potřeba k pokrytí odhalené části břicha a hrudníku.

Náročná operace se podařial

13. října proběhla deseti hodinová operace, při níž došlo k oddělení Addy a Lilly. O měsíc později se mohla rodina vrátit domů do Chicaga. Dívky ale stále potřebovaly dýchací podporu a byly krmeny sondou. Přesto byli lékaři ohledně jejich budoucnosti velmi optimističtí.

Přestože již těla holčiček nejsou srostlá, stále je spojuje zvláštní pouto. Jejich rodiče prozradili, že rády sedí naproti sobě, dívají se na sebe, usmívají se a povídají si. Stále nemohou uvěřit, že se právě jim narodily tak výjimečné děti, ale jsou za to velmi vděční. Díky medicínským pokrokům a zkušenostem budou dívenky žít zdravý a plnohodnotný život. Na jejich příběh se můžete podívat v přiloženém videu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články