Smutná zpráva pro sportovní svět: Zemřel známý maďarský olympionik Antal Gábor Hetényi

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva. Zemřel známý maďarský judista, který jako první z Maďarů získal olympijské body.

hořící svíčka i Zdroj fotografie: Pexels
                   

V Maďarsku nyní truchlí, protože tento svět opustil jeden z nejznámějších tamních sportovců a olympioniků. Přestože nikdy olympijskou medaili nezískal, neexistuje v Maďarsku člověk, který by o něm neslyšel. Jedná se o judistu Gábora Antala Hetényiho, který zemřel ve svých šestasedmdesáti letech.

Kdo byl Antal Gábor Hetényi?

Antal Gábor Hetényi se narodil v Budapešti 6. října 1947. S judem začal poměrně pozdě, až v patnácti letech, v oddělení budapešťských ozbrojených sil. Byl žákem velmi významných sportovců Ference Gyebnára, Sándora Kaszáse a Istvána Horvátha. Pod jejich vedením vyhrál v roce 1969 mistrovství Maďarska dospělých a o tři roky později již reprezentoval Maďarsko v kategorii do 70 kilogramů na Olympijských hrách v Mnichově.

Na těchto OH v roce 1972 obsadil páté místo. Jednalo se o první bodované umístění pěti kruhů v maďarském judu. Ten samý rok byl potom Antal zvolen judistou roku v Maďarsku. V roce 1978 pověsil judo na hřebík, ale tatami neopustil úplně. Stal se zakladatelem, trenérem a na téměř čtyřicet let vedoucím oddílu juda KSI SE a v roce 2007 získal diplom mistra trenéra.

Byl mu udělen osmý dan

Působil také jako odborný viceprezident a konzultant KSI SE, ale podílel se i na vrcholovém managementu sportu, působil jako úřadující generální sekretář Maďarského svazu juda, poté jako jeho profesionální viceprezident. Svou příkladnou prací a lidskostí si všude získal uznání svého okolí. Marius Vizer, prezident Mezinárodní federace juda, udělil Antalovi diplom za osmý dan. Výraz dan označuje mistrovský technický stupeň v tradičních japonských bojových uměních. V překladu je to doslova třída, stupeň či úroveň. Osmý dan je nazýván hačidan.

souboj v judu iZdroj fotografie: Pexels

Doma jej judistická komunita označovala jeho přezdívkou Tozsó, takže ho mladší judisté oslovovali strýc Tozsó. Gábor Antal Hetényi je maďarským svazem juda považován za vlastního, a tak bude jeho pohřeb uspořádán později. Maďarský sport a maďarská rodina juda utrpěly jeho smrtí nenapravitelnou ztrátu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články