Snažení je zbytečné. Typy lidí, kteří si nezaslouží vaši pomoc. Jak takové osoby poznat?

Už od mala je nám vštěpováno, že pomoc bližnímu z nás dělá dobrého člověka. A to je samozřejmě pravda. Ale problém nastává, pokud máme snahu pomoci lidem, kteří si to vlastně vůbec nezaslouží a jen nás využívají. To pak vede k pocitům hořkosti, zklamání a bolesti.

Lidé, kteří vaši pomoc neocení

Už jste někdy zrušili své vlastní plány, jen abyste někomu pomohli, a on vám za to nakonec ještě vynadal? Možná jel váš soused na dovolenou a vy jste mu nabídli, že se mu postaráte o zvířecího mazlíčka. Ale místo toho, aby soused po návratu projevil vděčnost, kritizoval vás za to, že jste nechali svítit v koupelně, nenaplnili jste misku s krmením podle jeho představ, a proboha, proč vás nenapadlo vypnout topení?! Pokud člověk nedokáže ocenit laskavost, kterou jste mu prokázali nebo peníze, které jste mu ušetřili tím, že si nemusel shánět drahé hlídání, neocení ani vaši pomoc.

Lidé, kteří si neváží vašeho času

Bohužel existují lidé, kteří se vás pokoušejí jen využít. Nevidí ve vás člověka, s kterým si popovídají, zajdou na kávu a vzájemně se podpoří, ale spíše vás berou jako nástroj k dosažení vlastních cílů. Nástroj, ze kterého mohou zdarma čerpat informace a ovlivňovat ho podle své vůle. Dávejte si proto pozor na někoho, kdo vás pozve na oběd, ale nakonec vás požádá o něco úplně jiného. Něco, co by jinak nebylo možné získat zdarma, například profesionální rady nebo pomoc s počítačem. Pokud se to stane jednou, nic se neděje. Ale pokud se to stává opakovaně, je zcela zjevné, že si dotyčný neváží vás ani vašeho času.

Lidé, kteří očekávají příliš mnoho

Řekněme, že se jedna z vašich kamarádek pohádala se svým přítelem. Objeví se u vašich dveří celá uplakaná a prosí vás o radu. Podle jejích slov jí přítel řekl něco opravdu ponižujícího. Vy se snažíte pomoci, jak nejlépe umíte,  na základě svých vlastních zkušeností. Poradíte kamarádce, aby příteli řekla, že jeho chování bylo nepřijatelné, a pokud se bude opakovat, opustí ho. Kamarádka souhlasí a vrací se s úsměvem domů. Další ráno vám však volá s křikem, že si od vás nechala poradit a přítel jí opustil. Obviňuje vás, že jste jí zničila život, protože nebýt vás, nikdy by se to nestalo. U takových lidí je lepší držet se se svými radami na neutrální rovině.

Lidé, kteří o vaši pomoc nestojí

Když vidíme někoho v nouzi, náš instinkt nám říká: pomoz mu! Někteří lidé, ale o pomoc vůbec nestojí. Pokud někomu nabídnete řešení jeho problému a on vaši radu odmítne a neřídí se jí, nechte to být. Tato osoba je pravděpodobně vystresovaná a přetrvávající řešení onoho problému nebo situace by to jen zhoršilo. Další osobou, která možná nebude stát o vaši pomoc, může být někdo, kdo se věnuje nějakým aktivitám, se kterými nesouhlasíte. Pokud se danou osobu pokusíte přimět, aby viděla chybu ve svém jednání, akorát se zatvrdí a bude s tou aktivitou pokračovat už jen z trucu.

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Healthyplace.com

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek