Vitamíny, které by se nikdy neměly používat společně. Mohou způsobit nevratné zdravotní potíže

Vitamíny a minerály pomáhají našemu tělu správně fungovat a častokrát léčí nejrůznější zdravotní neduhy. Jejich špatné kombinování však může člověku pořádně ublížit.

Několik vitamínů na lžičce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všichni se snažíme dostatečně dbát na vhodný příjem vitamínů a doplňování minerálů. Přijímáme je z potravin, případně poté z doplňků stravy. Obecně jsou vitamíny považovány za zdravé, tudíž není žádným překvapením, že téměř nikdo neví o jejich negativních účincích. A to zvlášť v moment, kdy je špatně kombinujeme. Užívání vitamínů skrývá malé úskalí, o kterém mnozí neví. Tak například – věděli jste, že nemůžete konzumovat  hořčík a vápník zároveň? 

Hořčík a vápník

Pokud budeme užívat tyto dva minerály současně, ani jeden z nich nebude mít na náš organismus vliv, protože se navzájem neutralizují. Je tedy naprosto zbytečné přijímat doplňky stravy zamřené právě na tyto dva minerály. V každém případě, pokud chcete oba z nich přijmout, obecně se doporučuje mezi užíváním dvou vyčkat alespoň 2 hodiny. 

Železo a zelený čaj

Pokud železo smícháme se zeleným čajem, tedy vezmeme ho současně, naše tělo nevstřebá z obou látek téměř nic. Účinky, které by tak za normálních okolností tělu daly, nedají. I v tomto případě se doporučuje minimální časový rozdíl mezi dvěma tabletami 2 hodiny. 

zelený čaj v hrnku iZdroj fotografie: Depositphotos

Omega3 a Ginko biloba

Omega-3 jsou pro tělo velmi důležitým doplňkem, protože mají dokonalý protizánětlivý účinek, ale pokud se užívají společně s léčivými bylinami, jako je ginkgo biloba nebo česnek, mohou často způsobit srážení krve, což může způsobit vážné problémy v našem těle. Zde ani neplatí jakýkoliv časový rozestup a nezbývá vám nic jiného, než si vybrat jeden z těchto doplňků stravy, který upřednostníte.

Vitamíny A, D, E s vitamínem K

Pokud se vitamín K užívá s jinými vitamíny rozpustnými v tucích, jako jsou vitamíny A, D nebo E, nemusí se správně vstřebat. V takový moment je jejich konzumace opět pouze zbytečná.

různé druhy vitamínů v pohodě prášků iZdroj fotografie: Pexels

Antibiotika a železo

Podle lékařů může společné užívání antibiotik – zejména těch ze skupiny tetracyklinů – a doplňků stravy s velkým obsahem železa snížit účinky léků. Vaše tělo nevstřebá železo a kvůli tomu pak více trpíte v moment, kdy se zraníte. Rány se hojí pomaleji, častěji také dochází k infekcím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články