Tajemství pozitivního vztahu mezi dospívajícím dítětem a rodiči. Osvojte si pravidla vyjednávání

Dospívání není obtížnou fází života pouze kvůli všem změnám, které se dějí uvnitř našeho těla, ale člověk v tomto věku zažívá určitou izolaci. Stahuje se do sebe a rodinné vztahy mohou být vážně narušeny, i když to tak nemusí na první pohled vypadat. Je důležité usilovat o vytvoření zdravého vztahu a zabránit zhoršování rodinných vazeb. Dnes vám poradíme, jak si vybudovat a udržet důvěru u svého dospívajícího dítěte.

Budování důvěry

Dospívající děti se stávají více izolovanými od svých rodičů, nejsou příliš komunikativní a méně se projevují, což ztěžuje přístup k jejich důvěře. Je třeba si uvědomit, že emoční a duševní vyspělost dospívajícího není stejná jako u malého dítěte. Musíte pochopit, že v tomto věku se vám teenager nebude tak mírumilovně podřizovat, bude chtít debatovat a vyjednávat, dosáhnout minimálně vzájemné dohody, cítit svobodu a důvěru ze strany rodičů, kde mohou být a dělat věci, které je baví a líbí se jim.

Proces vyjednávání

Když jsou děti malé, obecně musí dělat to, co velí jejich rodiče. V dospívání není vyjednávání možností, ale povinností. Vaše dospívající děti jsou autonomní bytosti, které budou brzy nezávislé, s nimi je potřeba debatovat. Pokud se budete snažit, aby se vám dítě podrobilo pouze z povinnosti (živíte jej, bydlí pod vaší střechou atd.), docílíte akorát tak zhoršení vztahu mezi rodičem a dítětem, ztratíte jeho důvěru a váš teenager zaujme vzpurný postoj. Nastavte limity, ale zároveň se snažte svému dítěti důvěřovat a dát mu svobodu, dopřejte mu širokou škálu možností.

Zlepšení komunikace

Kromě trpělivosti budete muset zlepšit, respektive změnit, i komunikaci se svým dospívajícím dítětem. Je to komunikace, která umožňuje rodičům a dětem vyjednávat, je potřeba, abyste se podrobně ptali, v podstatě použili takové mírné vyslýchání. Někdy je to nejlepší způsob, jak zjistit, jaké problémy se vašich dětí týkají a ovlivňují je.

Důvěru svého dospívajícího dítěte tedy získáte kombinací zdravé komunikace a poskytnutí svobody, kterou hledají, stanovení limitů místo pravidel a k tomu připojte i důvěru ve své dítě.

Obrázky: Freepik, Autor: Martina Motlová

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek