Tato bankovka má větší hodnotu, než si myslíte. Prohledejte své peněženky, jestli ji tam náhodou nenajdete

Jaká je pravděpodobnost, že vlastníte vzácnou bankovku a jak ji nejlépe poznat? Obojí se dozvíte v tomto článku.

                   

Na první pohled vypadá jako úplně obyčejná dvoustovka, pokud se ale podíváte více do detailů, zjistíte, že je přece jenom něčím odlišná, a to nejen svým vzhledem. Řeč je o unikátní dvousetkorunové bankovce z roku 1993, jejíž hodnota může sahat až téměř k milionu korun. Čím je tak specifická a jak poznat, že vlastníte zrovna ji, Vám popíšeme v článku níže.

Jak poznat tuto neobyčejnou bankovku

Je to velmi jednoduché, jako názorný příklad poslouží uvedená fotografie. Stačí se zaměřit na ochranný pás, který je zakroužkován červenou barvou. Pokud tam najdete nápis Republique du Zaire, můžete si poblahopřát. Právě jste se totiž stali jedním ze šťastlivců, kteří vlastní unikátní dvoustovku, která se odhaduje na cca 700 000,- korun českých. Tento odhad se ale týká úplně nepoškozené bankovky, která vypadá, jako by právě vyjela z tiskárny, ostatní bankovky v oběhu nemají tak vysokou hodnotu. 

i

Nápis však není jediným znakem této cenné bankovky, dalším rozdílem, oproti obyčejné dvoustovce, je i rok výtisku, který je zakroužkován barvou modrou. Zatímco rok 2018 se nachází v horní části bankovky, rok 1993 by měl být vespod vedle stříbrného proužku.

Kde se tu vzala?

Podle názvu se může zdát, že bankovka má původ v Africe, opak je ale pravdou. Jedná se o pouhopouhou chybu tisku vzniklou pravděpodobně v Německu. Bankovka vznikla v roce 1993, kdy se Česká republika osamostatnila a potřebovala tak co nejvíce vlastních peněz, ochranné proužky na bankovky se tenkrát nakupovali ve velkém v Německu. Do jedné várky se však omylem přimíchalo pár proužků právě s nápisem Republique du Zaire, který byl určen pro tuto africkou zemi. A „malér“ byl na světě.

Jaká je pravděpodobnost, že tuto dvoustovku najdete

Říká se, že bankovek bylo vydáno vcelku málo a většinu se podařilo odchytit, přesto se ale některé v oběhu stále nacházejí. Pravděpodobnost, že ji objevíte ve své peněžence zrovna vy, je tedy asi tak stejně vysoká, jako že vyhrajete Sportku, ne-li menší. Je totiž docela možné, že tyto bankovky už své majitele našly a v oběhu už se tudíž ani nenachází.

i

Další vzácné bankovky a mince

Tato dvoustovka není zdaleka jediná vzácnost, která se u nás objevila. Podle numismatika Romana Veselého je takových bankovek, ale i mincí, několik. Příkladem je třeba desetikoruna z téhož roku s chybnou ražbou nebo dvoutisícová bankovka platné série E. Pokud ale čekáte, že na těchto bankovkách závratně zbohatnete, nenechte se mýlit. Jejich hodnota rok od roku stále více klesá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články