Technologické vymoženosti, které v roce 1999 úspěšně předpověděl Bill Gates

                   

Při vyřčení jména Bill Gates, se mnoha lidem vybaví dvě slova: konspirační teorie. Tento vlivný muž bývá častým aktérem v nespočtu konspiračních teorií. V jakých, ptáte se? Koronavirová pandemie? Jasně, za tu může on. Úmyslná redukce obyvatel celé planety pomocí očkování? Stojí zatím Bill Gates. Internetové 5G sítě a snaha ovládat myšlení obyvatelstva? Gatesův nápad. Právě on je hlavní postavou ve většině konspirací a ti, co tyto teorie vytvářejí, by mu nejspíš nejraději přiřkli i události, které se staly dávno předtím, než se narodil. Proč tolika lidem leží v žaludku? Může za to jeho obrovské jmění, úspěšná kariéra nebo snad jeho věštecké schopnosti, o kterých konspirátoři tvrdí, že jsou jen předzvěstí toho, co se chystá tento slavný podnikatel udělat?

Je Bill Gates novodobý Nostradamus?

V roce 1999 byla vydána kniha Business @ The Speed of Thought, kterou napsal Gates společně s Collinsem Hemingwayem. V této knize se zmínil o několika technologiích, které v té době neexistovaly. Přesto je teď běžně využíváme a život si bez nich nedokážeme představit. Navíc před pěti lety upozornil na příchod pandemie. Měl snad nějakou vizi budoucnosti? Posuďte sami.

Porovnávače cen

U nás patří k nejznámějším zřejmě Heureka.cz. Tento web dokáže vyhledat vybraný produkt v e-shopech, které jej nabízejí, a porovnat ceny. Vy si pak sami vyberete, z kterého obchodu si produkt zakoupíte. V ČR vznikl první srovnávací vyhledávač v roce 2005. Bill Gates nástup porovnávačů předpovídal již na začátku devadesátých let.

Propojená zařízení

Uživatelé chytré domácnosti jistě vědí, o čem je řeč. Z mobilního telefonu nebo centrálního ovládacího panelu lze nastavit téměř celý chod vaší domácnosti. Nastavíte čas, kdy váš robotický vysavač vyluxuje a vytře, žaluzie vpustí světlo do domu, kávovar vám uvaří kávu. Ve své knize napsal: „Díky vývoji mobilních telefonů bude možné synchronizovat a ovládat všechna elektronická zařízení – ať už doma nebo v kanceláři“.

Sociální sítě

Bill Gates byl jedním z prvních lidí, kteří předpovídali příchod sociálních sítí. Popsal je jako „Soukromé webové stránky, které uživateli umožní chatovat s přáteli a rodinou.“. Většina z nás je používá každý den a někteří si tím dokonce slušně vydělávají.

Zabezpečovací systémy

Jistě, kamery a jednoduché zabezpečovací systémy existovaly již v době vydání knihy, ale Gates předpovídal jejich značný vývoj do aktuální podoby funkčnosti. Díky online přenosu můžete v reálném čase sledovat, co se děje ve vašem domě. Pokud je bezpečnostní systém narušen neznámým vetřelcem, upozorní vás na to mobilní telefon. Některé systémy dokonce spolupracují s bezpečnostními agenturami, které po upozornění neprodleně vyšlou hlídku na vaši adresu.

Chytré telefony, tablety a hodinky

„Lidé budou mít malá zařízení, která jim umožní sledovat světové dění, zpoždění letů a vývoj akciových trhů. Budou je využívat pro podnikání i pro zábavu.“

Cílená reklama

Předpovídal vytváření spotřebitelských profilů podle chování uživatele na internetu.

Je až děsivé jak se vše vyplnilo. Opravdu je to jen logický vývoj technologií, nebo má jeden z nejbohatších mužů světa nadpřirozené schopnosti?

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Businessinsider.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články