Těhotná žena nastoupila do autobusu. Nikdo ji ale nepustil sednout. Toto chování je neohleduplné

Bylo by dobré, aby všichni znali pravidla slušného chování. To platí i v městské hromadné dopravě. Měli bychom vědět, koho pustit sednout.

                   

Již v mateřské školce se děti učí poděkovat, poprosit a umět se podělit s ostatními. Také se jim stále vtlouká do hlavy, že se musí chovat slušně a mít úctu ke starším. Je proto velmi smutné, když to mnoho dospělých neumí, ba dokonce ani nechce umět. Na jedné straně je etika a pravidla slušného chování, na straně druhé to vypovídá především o lidském charakteru. Jsou věci, které se učit nemusíme, a přesto víme, co je a není slušné. Například to, že bychom měli vědět, koho máme v autobuse pustit sednout.


Koho všeho bychom měli pustit v autobuse sednout

Cestování autobusem či městskou hromadnou dopravou nebývá vždy úplně komfortní. Autobusy bývají mnohdy přecpané lidmi, kteří se na vás tlačí a především v horkých dnech či období epidemií, to není nikomu příliš příjemné. Ne každý má ale možnost cestovat jiným dopravním prostředkem než je právě autobus. Měli bychom být v tomto směru ohleduplní a nesobečtí a pouštět sednout ty, kteří to potřebují více než my. To jsou především staří lidé, malé děti, lidé se sádrou či jiným handicapem a v neposlední řadě i těhotné ženy.

i


Nemusíme být géniové, abychom věděli, jak se chovat

Je pochopitelné, že cestování ve velmi přeplněném MHD, není příjemné nikomu. Pokud ale vidíte těhotnou ženu nebo kohokoliv jiného, kdo evidentně potřebuje sedět více než vy, měli byste být vůči těmto lidem ohleduplní a uvolnit jim své sedadlo. Samozřejmě, pokud to neuděláte, nikdo vás za to nebude pokutovat, ale večer budete usínat s vědomím, že jste dnes udělali dobrý skutek. A ten úsměv a upřímné díky za to stojí.

i


Nejde jen o dobrý pocit

I když je to velmi příjemné, když vám někdo za tento vstřícný krok poděkuje, není to jen o tom, že jste věděli, že se to tak „má dělat“, ale také o tom, abyste věděli „proč“ je to slušné. Těhotné ženy mívají často problémy s kolísáním tlaku, hlavně v těchto případech jako jsou přeplněná MHD bez nedostatku čerstvého vzduchu. Může se tím pádem stát, že se ženě udělá nevolno a omdlí, což může ohrozit jí i dítě. Je tedy nezbytné, abyste těhotnou ženu vždy pouštěli sednout. Nejen, že si vás za to bude vážit, ale také tím předejdete jejím možným zdravotním komplikacím.

i


Pouštějte i děti a staré lidi

To samé platí i u dětí a starých lidí. Malé děti a staří lidé nemají takovou stabilitu, aby ustáli prudké zabrzdění nebo zatáčku a mohou si při pádu snadno ublížit. Neotáčejte se k nim zády a pouštějte vždy sednout i je. Věřte, že všechno dobré i zlé se vám jednoho dne vrátí. Proto konejte raději dobro, ať se vám vrátí jen to dobré. Tomu se říká „karma“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články