Pokud necháváte televizor v pohotovostním režimu, rychle se tuto chybu odnaučte. Kvůli ní totiž máte mnohem větší spotřebu energie

Začněte televizor vypínat ručně či ze zásuvky a ušetříte díky tomu za spotřebuju elektrické energie nemalé množství peněz.

televizní ovladač, přepínání i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Ač to spousta lidí netuší, nebo nad tím ani nikdy nepřemýšlela, je možné, že se dopouští velké chyby, která souvisí s vypínáním televizoru a má přímý dopad na účet za elektřinu. Zapřemýšlejte, jak vypínáte televizi. Stisknete červené tlačítko na ovladači, a tím považujete toto zařízení za vypnuté, že ano? Jenže tímto způsobem uvedete televizor do pohotovostního režimu, v němž dochází ke spotřebě energie, a tedy vám kvůli tomu peníze tzv. letí z okna.

Pozor na pohotovostní režim

Je velice jednoduché a praktické pouze zmáčknout červené tlačítko na ovladači. Stačí k tomu jen malý tlak a je to. Ve skutečnosti je to ale velká chyba, kterou když přestanete dělat, ušetříte peníze. Protože spotřeba televizoru v pohotovostním režimu je všechno, jen ne levná. Zvláště v dnešní době, kdy cena elektřiny vyrostla do neuvěřitelných čísel. I když mají nové televize menší spotřebu než ty starší, přesto se cena může vyšplhat do vysokých částek.

Televize, která zůstane v pohotovostním režimu 2 hodiny denně, spotřebuje po celý rok mezi 7,3 kWh až 21,9 kWh. To je cena mezi 30 až 100 Kč. Dalo by se říct, že je to v pořádku, a není to zas až tak vysoká cifra, ale zkuste ji vynásobit počtem televizorů, které máte doma. A především počtem všech těchto zařízení v celé republice. To už se potom jedná ročně o miliony korun. Spotřeba spotřebičů v pohotovostním režimu se podle statistiky za posledních deset let zvýšila dokonce o 30 %.

Z tohoto důvodu si dejte na tuto malou/velkou chybu pozor a nenechávejte televizory v pohotovostním režimu. K tomu, abyste na to nezapomínali, existuje jeden praktický tip. Připojte vaši televizi a příslušná zařízení, jako jsou dekodéry, konzole, bedny, atd. k prodlužovacímu kabelu a zásuvce s vypínačem. V tomto případě pak stačí stisknout tlačítko pro vypnutí, a vaše spotřebiče se tak samy bez problému zcela vypnou

Tipy na celkové snížení spotřeby

K tomu ještě pár tipů k celkovému snížení spotřeby elektřiny, která je třeba pro provoz televizního přijímače. V prvé řadě je nutné přejít do nastavení a snížit jas. Protože vysoký jas rovná se vysoká spotřeba. Chcete-li to provést, existují 2 způsoby. Buď snížíte jas v nabídce, nebo aktivujete „eko“ režim, pokud ho vaše televize nabízí. Podívejte se do nastavení, poté stiskněte tlačítko „Obraz“ a dále „Úspora energie“. Po aktivaci této možnosti se automaticky začne měnit jas televizoru dle okolního světla.

dvě starší televize iZdroj fotografie: Pexels

Když se večer díváte na televizi, často se stává, že se vám nepodaří dokoukat film až do konce, protože jste velmi unavení. Není neobvyklé, že usnete na pohovce, zatímco televize zůstává dál zapnutá. Aby tedy zbytečně nespotřebovávala energii, je tu další skvělý tip.

Stačí nastavit časovač vypnutí na tomto zařízení. V nastavení se dá tato funkce lehce zapnout. U většiny televizorů je třeba přejít do nastavení, poté stisknout tlačítko „Systém“ a „Výkon a energie“ a „Úspora energie“. Přejděte na možnost „Vypnout televizor po“ a vyberte požadovanou dobu trvání. Může to být 15 minut, 30 minut, hodina, nebo třeba i čtyři hodiny. Tento výběr záleží zcela na vás. Díky této vychytávce se již nebudete probouzet se stále zapnutou televizí.

Podle čeho vybrat televizor

Televizní technologie se neustále vyvíjejí. A to nejen z hlediska kvality obrazu, ale dalších různých kritérií. Již několik let se výrobci snaží vylepšovat a snižovat spotřebu televizorů. Jen pro představu, v 60. letech stála televize ročně kolem 1 500 Kč za elektřinu. Od té doby tyto náklady výrazně poklesly, zejména tedy v posledních letech. Co je důležité vědět je, že spotřeba energie televizoru závisí na 3 věcech, a to velikosti obrazovky, použité technologie (LED, OLED, Plazma) a energetickému štítku.

sledování televize ve dvou v papučích iZdroj fotografie: Pexels

K velikosti obrazovky je třeba říci, že spotřeba u zařízení s velikostí nad 40 palců začíná vážně narůstat. Pokud jde o technologie, nejméně spotřebují OLED a LED televizory. Plazmy a LCD spotřebují mnohem více. A konečně označení A++ umožňuje identifikovat televizory s velmi nízkou spotřebou energie. Takže závěrem, pokud kupujete velkou plazmovou televizi s označením G, buďte opatrní, protože energeticky bude opravdu velmi náročná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články