Těžší o dvě kila za jeden den? Vysvětlení, proč vaše váha kolísá ze dne na den

                   

Patříte mezi lidi, kteří mají tendenci stoupat na váhu každý den? Jedno ráno máte optimální tělesnou hmotnost a následující den už číslo ukazuje o dvě kila navíc? Možná je to pro vás matoucí a stresující situace, protože jste nedělali nic jinak než obvykle, jíte i hýbete se pořád stejně, tak proč jste najednou o dvě kila těžší během 24 hodin? Neztrácejte motivaci, takový stav je naprosto normální a my vám nyní řekneme, jaké věci mohou být na vině.

Jíte venku nebo nezdravě

Sůl a sacharidy způsobují zadržování vody, což dočasně zvyšuje vaši hmotnost. Pokud je navíc kombinujete, můžete počítat s tím, že ráno na váze nebudete spokojeni. To platí zejména o jídlech v restauracích, která mají obecně vyšší obsah soli a sacharidů než pokrmy, které si vaříte doma.

Dvě kila vody

Začneme dobrou zprávou. Pokud si nejste vědomi, že byste dělali něco jinak, pak jste pravděpodobně nepřibrali dvě kila tuku, ale vody. Je normální, že váha kolísá každý den, ale to neznamená, že vaše strategie hubnutí nefunguje. Tělesná hmotnost je nevyzpytatelná věc, existuje spousta důvodů, proč váha kolísá. Často jsou takové rozdíly demotivující, ale nenechte se zmást. Zde jsou nejčastější příčiny, proč se vaše váha chová bláznivě.

Máte nebo čekáte menstruaci

Váš menstruační cyklus může způsobit, že vaše tělo zadržuje více vody, což vede k mírnému nárůstu hmotnosti. První den menstruace si můžete všimnout, že je vaše váha o něco vyšší. Hmotnost by se měla vrátit do normálu za několik dní od zahájení cyklu.

Vlna veder

Znáte to, dorazí parné léto a vaše kotníky otékají, prsteny nelze sundat, jak máte nabobtnalé prsty, a vaše váha si také dělá co chce. Pokud vám vysoké teploty nedělají dobře, doporučujeme v létě tělesnou hmotnost ignorovat, i když chápeme, že se jedná o období, kdy se snažíme co nejvíce hlídat do plavek. Ale když se v létě více potíte, potřebujete i doplňovat více tekutin. Na to tělo automaticky reaguje zvýšením hmotnosti.

Jedli jste později než obvykle

Pokud jste si tentokrát dopřáli pozdní večeři těsně před spaním, ráno můžete zaznamenat nárůst na váze. Jídlo totiž ještě nebylo řádně stráveno a je stále ve střevech. Bez ohledu na kalorický obsah všechno jídlo a pití něco váží.

Špatné pohyby střev

Zácpa může zvýšit tělesnou hmotnost. Stolice pár gramů váží a pokud jste už několik dní nedokázali vyprázdnit střeva, je logické, že se to projeví i na váze. Nedostatečné pohyby střev jsou častější, když konzumujete málo vlákniny, a jste málo hydratovaní.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články