Už nejen potraviny, od teď si musí člověk v obchodě hlídat i složení toaletního papíru. Může obsahovat karcinogenní látku

Každý člověk na této planetě používá toaletní papír, ale většina kupuje ten nesprávný. Nejde ani tak o cenu či vzhled, nýbrž o karcinogenní látky v něm obsažené.

Toaletní papír na modrém pozadí i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Všichni by si měli uvědomit, že ne všechny toaletní papíry, které jsou k dostání, jsou bezpečné. V dnešní době je již normální si v supermarketu vybírat, zda-li chcete růžový či bílý, parfémovaný či neparfémovaný, a dokonce i motiv. Dříve, převážně za dob socialismu, byl toaletní papír nedostatkovým zbožím. Spousta lidí daruje, jako legraci, toaletní papír s popiskem, převážně svým sourozencům. Ale podle nejrůznějších studií je toaletní papír občas i nebezpečný, koupí-li člověk nějaký, obsahující formaldehyd.

Spotřeba papíru roste

Formaldehyd je karcinogenní látka, kterou se papír bělí. A právě ten má negativní vliv na lidskou pokožku. Lidé, používající papír s formaldehydem, mají větší riziko výskytu rakoviny. A to jestli, je Asociace průmyslu osobní péče a pracích prostředků o „toaleťák“ obsahuje formaldehyd či ne, se pozná tak, že je na dotyk vlhký. Jinak si musí člověk pomoc čtením složení výrobku. Což je sice trochu pracnější, ale tak se to dá poznat ze všech způsobů nejlépe. Samotný formaldehyd se používá jenom pro to, že je to nejlevnější forma bělidla, který se dá použít právě na toaletní papír.

Nákup toaletního papíru iZdroj fotografie: Unsplash

 Dle výzkumu Asociace průmyslu osobní péče a pracích prostředků je spotřeba toaletního papíru tak vysoká, že se v nich ten formaldehyd ztratí. Například, Němci spotřebují za jeden rok 64 rolí na osobu, což vychází spíš na průměr. Na jihu Španělska se zase pro změnu přestal používat, což činí zhruba polovinu průměru. Švédové mají naopak nadbytek, dle výzkumů je to zhruba dvojnásobek průměru. Jen Američané Používají velké množství toaletního papíru, v průměru to činí 141 rolí za rok na jednu osobu, což je naprosto neskutečné.

Menší krok, velká změna

Je až zvláštní, kam až se lidstvo dostalo, co se spotřeby týče. Lidé si hlídají složení potravin, a přitom kupují karcinogenní látku dobrovolně v obchodě. Je lepší sáhnout po, buďto nevybíleném papíru, či po papíru, ve kterém v jeho složení není formaldehyd napsán. Kdo ví, jestli si někdo tímto jednoduchým opatřením nezachrání svůj holý život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články