Pětileté dítě zemřelo poté, co snědlo list toxickou pokojovou rostlinu. Raději si zkontrolujte, jestli ji nemáte doma

Stačilo pár sekund nepozornosti ze strany rodiče a dítě muselo bojovat o svůj život. Vše kvůli tomu, že pozřelo rostlinu, kterou má většina z nás doma.

Dítě v nemocnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny jsou velmi důležité. Nejen, že zdobí náš domov, ale také čistí vzduch, což je samozřejmě velmi důležité pro naše zdraví. S pěstováním některých pokojových rostlin však nastává jeden obrovský problém – některé z nich totiž mohou být toxické nejen pro domácí mazlíčky, ale také pro lidi. A jak všichni moc dobře víme, malé děti rády okusují vše, co najdou. V ten moment se mohou objevit v ohrožení života, v nejhorším případě o něj dokonce přijdou. Jak se tomu vyhnout a co dělat? A které rostliny jsou toxické? 

Rostlina zabila dítě 

Jako varování uvádíme tragický příběh ženy, která přišla o dítě kvůli jedné z rostlin, které pěstovala ve svém bytě. Otec zesnulého chlapce řekl: „Můj syn zemřel poté, co snědl malý kousek listu z jedné naší pokojové rostliny. Následovala alergická reakce, po které mu otekl jazyk natolik, že nemohl dýchat.“ Nejhorší na tom je, že tato rostlina je velmi oblíbená a je často k vidění i v jiných domácnostech a kancelářích. Málokdo ví, že je tak jedovatá. Po požití listu dítě do minuty zemře, dospělý do 15 minut. Nebezpečné je také promnutí oka po dotyku s jeho listy. 

Co se stalo?

Estebanovi bylo pouhých 5 let a měl celý život před sebou. Byl to naprosto obyčejný den, malý chlapec si hrál a jeho maminka zatím něco dělala v kuchyni. Během pár chvil se začal chlapeček cítit špatně, nakonec upadl na podlahu. Maminka si nejdříve myslela, že jde o vtip. Když ale malátnost neustupovala, maminka okamžitě zavolala záchranku. Esteban byl okamžitě převezen do nemocnice, kde mu lékaři zjistili silnou otravu. O půl hodiny později si rodiče vyslechli tu nejhorší možnou zprávu v životě – jejich pětiletý syn zemřel. 

Toxická pokojová rostlina iZdroj fotografie: Depositphotos

Dieffenbachie

Je oblíbenou rostlinou pro nenáročnost na pěstování, navíc lidé milují její vzhled. Bohužel, je velmi jedovatá. Její listy obsahují jed, který je pro lidi i zvířata velmi nebezpečný. Do několika minut po pozření se projeví podráždění hrdla a otok, které následně znemožní člověku dýchat. Máte-li děti nebo domácí mazlíčky, dejte ji na pro ně nepřístupné místo nebo ji rovnou vyhoďte. Ve Spojených státech bylo rostlinami otráveno více než 64 000 lidí. Až 75 % z nich byly děti do 5 let. V Česku je tato statistika sice nižší, no nebezpečí zůstává obrovské.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články