Triky, jak se snadno, rychle a ekologicky zbavit mechu na vaší zahradě

                   

Mech možná vypadá příjemně, ale jen v lese. Na naší zahradě a chodníku jej nechceme. Pokud tedy máte s mechem problém a vedete s ním věčný boj, máme pro vás řadu způsobů, jak se ho konečně zbavit. Nakonec, kde roste mech, nemůže růst žádná tráva, takže je potřeba s ním pořádně zatočit.

Mechu se daří ve stínu

Mech se dokáže velice rychle šířit a na zemi pak vytváří silnou vrstvu, kde vlhkost nemůže dosáhnout kořenů trávy. Veškerá voda tak zůstává v mechu, a nakonec tráva uschne. Mechu se daří ve stínu, koneckonců ve stínu roste lépe než tráva. Je nejaktivnější v chladnějších měsících. Může být i známkou toho, že půda je příliš kyselá.

Prevence

Aby se z vašeho trávníku nestal mechový ráj, nejlepší je prevence. Začátkem roku zasypte trávník křídou nebo vápencem, aby půda nebyla tolik kyselá. To dá vašemu trávníku šanci absorbovat živiny z půdy. Kromě toho má mech potíže s růstem v půdě bohaté na křídu. Také trávník během jara pohnojte, abyste mu pomohli dobře růst. Zároveň jej pravidelně sekejte.

Bez ohledu na to, jak dobře se o svůj trávník staráte, vždy se v něm objeví trocha mechu. Můžete jej odstranit několika způsoby, které uvádíme níže.

Provzdušnění

Pokud trávník provzdušníte, zavedete do půdy vzduch a nové kořeny mechu nebudou rychle růst. Provzdušňování byste měli dělat asi 2x ročně – po letním období a po období mrazů.

Odpuzovač mechu

Nejdříve byste se měli zaměřit na samotný produkt. Ne každý je šetrný k životnímu prostředí. Odpuzovače mechu používejte v suchém počasí a pár dní předem trávu posekejte. Jakmile přípravek na hubení mechu aplikujete, nechte trávník několik dní odpočívat. Asi po dvou týdnech můžete mech odstranit provzdušněním. V případě potřeby postup opakujte.

Odstranění mechu mezi dlaždicemi

Možná se to nezdá, ale odstranění mechu mezi dlaždicemi je mnohem jednodušší než z trávníku. Vytvořte si domácí přípravek, který vše vyřeší za vás. Smíchejte jeden díla octa a jeden díl vody a nalijte do rozprašovací lahve. Nastříkejte na místa postižená mechem a plevelem. Poté můžete mech odstranit vysokotlakým postřikem. Pamatujte, že ocet může změnit barvu dlaždic, proto je dobré směs nejdříve vyzkoušet na malém místě.

Mech na zahradním nábytku

Ani zahradnímu nábytku se mech nevyhýbá. Existuje několik způsobů, jak mech odstranit v závislosti na materiálu:

  • Plast, ocel nebo hliník – vydrhněte nábytek horkou vodou s trochou univerzálního čističe
  • Dřevo – použijte vysokotlaký postřik, ale pozor na měkké dřevo, v tom případě si připravte mýdlovou vodu a přidejte pár lžic jedlé sody
  • Bambus a ratan – stačí studená voda a trocha soli

Obrázky: Pexels

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články