Ucpaný odpad vyčistíme snadno i bez agresivní chemie a nákladné návštěvy instalatéra

Mnoho z nás občas přemýšlí, jak jednoduše, rychle a bez námahy vyčistit ucpaný odpad v umyvadle, dřezu nebo ve sprše. V obchodech zajisté najdeme nespočet přípravků, které nečistoty rozpustí, jejich velkou nevýhodou ovšem je jejich složení plné chemických látek nešetrných k životnímu prostředí i k lidskému organismu.

Už naše babičky věděly, jak na to  

Pravdou je, že k důkladnému a efektnímu vyčištění odpadu není zapotřebí žádná agresivní chemie ani volání instalatéra. Inspirujme se u našich babiček, které si musely vystačit s tím, co měly v domácnosti a s tím, co jim poskytla příroda. I takové prostředky však byly velmi účinné a také ekologické.

Vyzkoušet můžete klasický zvon. Zašpuntujte umyvadlo a napusťte ho vodou. Špunt vytáhněte a rychle pumpujte zvonem vodu do odtoku. Vytvořeným podtlakem se trubky uvolní.

 Ke druhému způsobu nám bohatě postačí pár surovin, který má každý z nás ve spíži. Našimi pomocníky budou: 2 hrnky octa, jeden sáček jedlé sody nebo kypřícího prášku, sůl, citron.

Tři snadné kroky k vyčištění odpadu

  1. Nasypte jedlou sodu do sifonu,
  2. Přilijte dva šálky octa. Chemickou reakcí mezi octem a sodou se ve dřezu vytvoří pěna. Nechte chvíli působit (přibližně pět minut),
  3. Vše spláchněte horkou vodou.

Pokud nemáte jedlou sodu, lze ji nahradit kypřícím práškem. Ten se musí nechat působit trochu déle, přibližně 10-15 minut. A když nemáte ani jedlou sodu ani prášek do pečiva, stejně poslouží i sůl. Postup je stejný jako u použití jedlé sody: vsypte několik lžic soli do odpadu, přidejte ocet a zalijte vroucí vodou. V případě, že se vám výsledek nezdá ideální, lze celý proces několikrát zopakovat.

Extra tip: pro lepší vůni přidejte do odpadu trochu citronové šťávy.

Vyzkoušet můžete i klasický zvon. Zašpuntujte umyvadlo a napusťte ho vodou. Špunt vytáhněte a rychle pumpujte zvonem vodu do odtoku. Vytvořeným podtlakem se trubky uvolní.

Nejdůležitější je prevence

Myslete na to, že čištění odpadu je důležité provádět pravidelně, alespoň jednou týdně. Také si dávejte pozor na to, aby se do odpadu nedostaly zbytky jídla, vlasy, chlupy apod., které dokážou úklid pořádně znepříjemnit. S tím pomůže klasické sítko.

Obrázky: Pixabay

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek