Unikátní zelené oči. Čím jsou lidé se zelenýma očima tak výjimeční a jak se liší od ostatních?

Jaké tajemství se skrývá v zelených očích a čím jsou tito lidé tak výjimeční? Jisté je, že patří mezi unikátní 2 % lidské populace.

                   

Zelené zbarvení očí je velmi vzácné, má ho pouhé 2 % populace. Jak vlastně zelené oči vznikají a čím jsou lidé se zelenýma očima tak atraktivní a výjimeční? To vše si objasníme v tomto článku.


Čím je barva očí ovlivněna

Tvorba barvy očí je do značné míry ovlivněna množstvím melaninu v našem těle. Melanin je označení pro hnědý až černý pigment. Čím vyšší je jeho hladina, tím tmavší je barva našich očí. Barva očí je také určena dvěma faktory a to pigmentací duhovky a způsobem, jak se světlo rozptyluje okolo samotné duhovky.

Zelený odstín způsobuje takzvaný Rayleighův rozptyl. Tento termín je určen pro popis způsobu rozptýlení světla ve vlnové délce spektra. Mýlíme se, když si myslíme, že modrá a zelená barva jsou v duhovce. Barva očí je výsledkem toho, jak světlo proniká přes bázi melaninu.


Jak zelené oči vznikly

Odpověď by v tomto směru měla být jednoznačná. Barva očí je podmíněna geneticky. Pokud ale budeme pátrat v daleké historii, kdy lidé hodně cestovali v rámci obchodních cest, docházelo tím k míšení různých ras. Lidé se dostávali do kontaktu s dalšími lidmi, mezi nimiž byli i zelenoocí lidé. Míšením různých ras s různými barvami očí tedy vznikaly rasy nové a postupně došlo k rozšíření této unikátní barvy očí. Dnes se s touto barvou očí setkáváme po celém světě.

i


Může se barva očí změnit?

Do značné míry ano. Nemusí to být ale nějaká markantní změna a není ani trvalá. Změnu barvy očí může ovlivnit způsob rozptýlení světla, tak i změna nálady či zdravotní hlediska. Čas od času se barva očí může zkrátka měnit, a to nejen o zelenookých lidí, ale i u hnědookých a modrookých.


Co charakterizuje zelenooké lidi

O lidech se zelenýma očima se říká, že jsou to lidé tiší, inteligentní a přátelští. Zároveň jsou velmi citliví a empatičtí. Jsou zvědaví a milují eleganci. Vzhledem k tomu, že jich je na světě velmi málo, jsou tito lidé považováni za velmi zvláštní až tajemné. Podle průzkumu je na světě víc zelenookých žen než mužů. Každopádně, řadíte-li se právě mezi ně, můžete si gratulovat. Ve veřejném výzkumu vyšli zelenoocí lidé jako nejatraktivnější ze všech typů očí.

i


Co jste určitě netušili

Vědci zjistili, že barvu duhovky může ovlivnit až 16 genů. V praxi to znamená, že dítě se může narodit s jakoukoliv barvou očí bez ohledu na to, jakou barvu mají jeho rodiče. Genetika zde sice hraje svoji roli, ale barva očí není podmíněna jen jedním dominantním genem. Dítě tedy může svou barvu očí podědit i po x generací vzad.


Slavné osobnosti se zelenýma očima

Závěrem si pojďme dokázat pravdivost o atraktivitě zelenookých. Zde je několik slavných osobností, kteří rozhodně patří mezi velmi atraktivní jedince. Mezi muži je to například Channing Tatum, Jude Law, David Beckham či Tom Cruise. Z žen pak Scarlett Johansson, Charlize Theron, Rihanna, Lindsay Lohan nebo Kristen Steward. Teď už by vás to rozhodně nemělo nechat na pochybách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články