Univerzitní psychologové zkoumali dopady nešťastného manželství na tělo. Výsledky mnohé překvapily

                   

Nová studie tvrdí, že pokud je manželství nespokojené a cítíte se nešťastní, má to na vás negativní dopad. A manželé se zdají být více ovlivňováni svými manželkami. Na muže má tedy špatné manželství mnohem horší vliv.

Psychologové z amerických univerzit v Nevadě a Michiganu zkoumali během prvních 16 let manželství 373 heterosexuálních párů, aby zjistili, zda neshody ohledně otázek, jako je rodičovství, finance, práce a koníčky, mají negativní dopad na zdraví. Vědci poté porovnali zdraví manželů, kteří ohlásili vyšší počet tematických konfliktů, s těmi, kteří hlásili nižší počet hádek. Výsledky ukázaly, že manželské konflikty negativně ovlivnily zdraví mužů i žen, i když hádky měly větší dopad na muže.

Různá rizika

Stejně jako dobré manželství může zdraví různými způsoby prospívat, špatné manželství ho může ovlivnit negativně. Neshody ve vztahu mohou vést tělo k negativním reakcím, jako jsou záněty, nechutenství a zvýšení stresových hormonů, které mohou ovlivnit různé aspekty zdraví, od imunitní systém po funkci srdce. Nezdravý vztah pro vás tedy může být z fyzického i emocionálního pohledu velmi škodlivý.

Vědci nyní potvrzují, že špatné manželství by mělo být co nejdříve ukončeno nejen ze vztahových důvodů, ale také kvůli celkovému zdraví. Dlouhodobý stres vám zaručeně nepomůže a přijít mohou i velmi vážné zdravotní problémy, nespavosti, depresí nebo rakoviny.

Neplatí to pouze pro sezdané páry

Nezáleží na tom, jestli jste podepsali oddací list nebo jste nesezdaní v dlouhodobém vztahu. V obou případech vás tyto problémy mohou potkat. Konflikt může být zvláště škodlivý. Psychologové netvrdí, že jediná hádka nenapravitelně poškodí vaše zdraví, ale časté hádky po mnoho let si vyberou svou daň.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Psychologynow.gr

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články