Pozorně si prohlížejte své nehty. Pokud na některém z nich uvidíte tento pruh, spěchejte do nemocnice

Lidské tělo vysílá varovné signály, pokud je něco v nepořádku. Jedním takovým signálem může být i tmavá čára na nehtovém lůžku.

                   

Lidské tělo je úžasný nástroj. Dokáže samo jíst, chodit, dýchat, reagovat na určité podněty. Zároveň ale umí vysílat varovné signály, pokud není něco v pořádku. Lidé na tyto signály mnohdy nereagují nebo se je snaží přehlížet. Možná je v tom ale pouhá neznalost. Kdyby totiž věděli, co jaký signál znamená, určitě by na sebe byli opatrnější a tyto náznaky by začali zavčasu řešit.


Doktor varuje před tenkou linií na nehtu

Když se nad tím zamyslíte, je vlastně zázrak, že vám vaše tělo dává takové varovné signály. Pokud víte, o co se jedná, může vám to leckdy zachránit i život. Pokud ale netušíte, co jaký signál znamená, je dobré se o tom poradit se svým lékařem. Jeden světově známý lékař hovoří o těchto varovných signálech na sociální síti Tik Tok. Jedním z nich je například tenká tmavá čára na nehtovém lůžku. Pokud jste si takové čáry všimli, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Mohlo by se totiž jednat o rakovinu kůže!


Melanom skrytý pod nehtovým lůžkem

Doktory klipy na Tik Toku nabily poslední dobou na sledovanosti. Hovoří v nich o velmi zajímavých věcech, týkajících se našeho těla. V posledním vydání hovoří právě o varovných signálech, před kterými je zapotřebí mít se na pozoru.

i


Tenká pravidelná linie může zdánlivě připomínat jakési znaménko, ale zároveň může mít mnohem závažnější charakter. Může se totiž jednat o melanom, což je vzácný typ rakoviny kůže. Pod pojmem melanom si mnoho z nás představí spíše mateřské znaménko nepravidelného tvaru, alespoň tak nás před ním varovali lékaři a dermatologové. Lékař ve svém klipu vysvětluje, že se však jedná o takzvaný subunguální melanom, vyskytující se právě pod nehtem.


Příčin může být několik

„Ačkoli tento konkrétní podtyp melanomu je poměrně vzácný, vyskytuje se asi u jednoho procenta všech případů melanomu.“ říká lékař na Tik Toku. Subunguální melanom je rakovina kůže, která se nachází pod nehty a je obzvláště obtížné ji odhalit a léčit v počáteční fázi, proto je dobré vědět, jak vlastně vypadá. Samozřejmě se nemusí ve všech případech jednak hned o rakovinu, ale tato linie značí pokaždé něco závažnějšího, ať už se jedná o nějakou infekci, krevní sraženinu či vedlejší reakci na nějaký lék.

@dr.karanr Nails tell you stuff #learnontiktok #schoolwithdrkaran #BurberryTB #nails ♬ Pieces (Solo Piano Version) – Danilo Stankovic


Je však dobré, aby o tom lidé byli informováni a nezaměňovali to jen s nějakou stínkou nebo modřinou na nehtu. Takže pokud jste u někoho viděli podobné tmavé znamení na nehtu, které nechce zmizet, měli byste ho varovat, ať raději neprodleně vyhledá lékařskou pomoc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články