Vědci hlásí průlom v boji proti covidu. Léky na psychické potíže se jeví jako funkční ochranný prvek

                   

Antipsychotika mohou snížit aktivaci genů zapojených do zánětlivých a imunologických cest, které souvisejí se závažnými infekcemi SARS-CoV-2. Skupina vědců zjistila, že antipsychotika mohou mít tím pádem ochranný účinek proti infekci covid-19. Pacienti, kteří jsou léčeni těmito léky, mohou mít nižší riziko nákazy virem nebo prodělat mírnější průběh, pokud se u nich covid-19 vyskytne.

Nižší riziko COVID-19

Obecně se věří, že duševně nemocní lidé patří do rizikové skupiny jedinců, u nichž může být riziko nákazy COVID-19 vyšší než u psychicky zdravých osob. Ovšem u nové studie, která se objevuje ve výzkumu schizofrenie, vědci zkoumali údaje experimentu u španělské populace 557 576 dospělých. Z toho 4,1% bylo pozitivně testováno na COVID-19 v období od února do listopadu 2020. Bylo hospitalizováno 8,5% a došlo k 1,1% úmrtí.

Z 698 lidí s těžkými duševními chorobami, kteří byli léčeni antipsychotickou léčbou, bylo 1,3% pozitivně testováno na COVID-19 a pouze jeden člověk z této skupiny vykazoval příznaky. Nikdo nemusel být hospitalizován a nikdo kvůli nákaze COVID-19 nezemřel. To naznačuje, že lidé léčeni tímto typem léků mohou mít nižší riziko infekce SARS-CoV-2 a mohou prodělat mírnější formu onemocnění, pokud se virem nakazí. Zdá se, že tyto údaje jako celek poukazují na ochranný účinek antipsychotik.

Potenciální léčba COVID-19

Výzkumný tým dokonce zjistil, že antipsychotika snižují aktivaci genů zapojených do mnoha zánětlivých a imunologických cest, které souvisejí se závažností infekce COVID-19. Což otevírá dveře dalším výzkumům, které se mohou zabývat potenciální léčbou COVID-19 pomocí antipsychotik.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články