O číslech na vejcích vám toho chovatelé raději moc neřeknou. Kdybyste znali jejich význam, nejspíš byste je nekoupili

Každý, kdo kupuje v obchodě vejce, si určitě moc dobře všiml čísel, které se nachází na skořápce. Co ale tato čísla znamenají a jak podle nich nakupovat vejce?

Význam kodu na vejcích i Zdroj fotografie: iStock
                   

U vajec z obchodu je naprosto klasickou, že se na každé skořápce nachází dlouhá řada čísel. Ačkoliv většinu nezajímají a téměř nikdo nezná jejich význam, je velmi důležité jim věnovat dostatečnou pozornost. Díky nim totiž dokážete zjistit, jak moc je vejce kvalitní a jaký produkt si s sebou vlastně z obchodu odnášíte. Tento číselný kód, který obsahuje také několik písmen, prozradí mnoho o kvalitě kupovaného produktu. Proto vám teď prozradíme, co daná čísla a písmena znamenají, abyste si domů kupovali jen ta nejlepší vejce.

Záhadný kód na skořápce

Vejce jsou zdravou potravinou, dávno byl vyvrácen jejich škodlivý vliv na zvýšenou hladinu cholesterolu. Jejich bílkoviny patří mezi ty nejlépe stravitelné a využitelné. Rozhodně by měly mít místo na vašem jídelníčku. Jsou velmi zdravé a pokud je budete jíst na snídani, nasytí vás a perfektně nastartují váš den. Je však ale velmi důležité, abyste věděli, jaká vejce si vlastně kupujete. Nejlepší jsou samozřejmě domácí nebo přímo od chovatelů. Pokud ale preferujete kousky z obchodu, je důležité znát význam kódu, který se na nich nachází. 

Jak číst kód na vejcích 

Jakmile se naučíte správně číst kódy na vejcích, rozeznáte kvalitní vejce a provedete správný výběr. Kvalita vejce je ovlivněna mnoha různými faktory a tím největším je samozřejmě chov. Jakmile bude chov správný, vejce budou mít dobrou kvalitu. Jakmile však chovatel přistupuje ke slepicím bez respektu, lásky a nutí je žít v odporných podmínkách, na kvalitě vejce se to samozřejmě negativně podepíše. Velcí chovatelé, jejíž produkty se prodávají v obchodech, nesmí o kvalitě vajec lhát. Proto musí na skořápkách udávat pravdivé informace ve formě kódů.

Vajíčka z obchodu iZdroj fotografie: iStock

1. Jednička na skořápce se udává v moment, kdy vejce snesla slepice z volného chovu, krmena neekologickým krmivem. Často jde tedy o geneticky modifikovaná krmiva, která mají zařídit rychle rostoucí slepice, které snášejí velký počet vajec. 

2. Dvojka značí halový chov. Slepice se mohou volně pohybovat, pokud jim to prostor dovolí. Bohužel se ale nedostávají ke kontaktu s denním světlem nebo venkovním prostředí. Jsou krmeny GMO krmivem, opět modifikovaná strava.

3. Slepice chované v klecích. I ty jsou bohužel krmeny modifikovaným krmivem. 

Celý kód na skořápce vajec je uspořádán v následujícím pořadí.
První číslo – způsob chovu
Následující kód – země původu
Další číselné označení je konkrétní dodavatel nebo farma. Identifikátor dodavatele je uveden ve veřejném seznamu, v databázi si můžete zkontrolovat odkud vejce pochází a dozvědět se detailní informace o chovu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články