Online seznamování je fenoménem dnešní doby. Jaký má vliv na naši psychiku a vztahy?

V dnešní době funguje téměř všechno online od nakupování až po vyučování a placení. Globální pandemie přenesla většinu životů a interakcí do digitálního prostředí a dramaticky prodloužila náš čas před monitory počítačů. Ani hledání lásky se online světu nevyhýbá. Přestože seznamování přes internet je již nějakou dobu společností přijato jako fakt, v současné době jsou výnosy z tohoto odvětví a frekvence využívání astronomické. Ovšem i přes všechna pozitiva má online seznamka i několik nevýhod, které mají vliv na vztahy i naše duševní zdraví.

Duševní nepohodlí

Až 45% uživatelů s již existujícími poruchami nálad uvádí, že používání těchto aplikací a webových stránek zhoršuje jejich depresivní příznaky, zatímco 20% tvrdí, že je online seznamování pro jejich náladu prospěšné. Ve skutečnosti je u uživatelů 3x větší pravděpodobnost silného stresu než u těch, kteří podobné aplikace nevyužívají. Jednotlivci, kteří aplikaci otevírají několikrát denně, hledající pozitivní reakce na své profily, jsou zranitelnější a citlivější na odmítnutí nebo jsou okamžitě ovlivněni získanou pozorností.

 

Zkreslený obraz svého těla

Online seznamování je také spojeno se špatným obrazem a přijetím svého vlastního těla a nadměrným podstupováním nezdravých metod hubnutí, jako jsou projímadla nebo anabolické steroidy. Vzhledem k tomu, že je uživatel neustále sledován, je také často kritizován za svůj vzhled, což lidé zejména v mladším věku nedokážou racionálně uchopit.

Co uživatelé seznamovacích webů hledají?

Až 49% uživatelů uvádí, že hledá partnera pro manželství, zatímco 47% vyhledává pouze sex. Stejně zajímavý je výsledek další studie, která ukázala, že spousta uživatelů si skrze online seznamování zvyšuje sebeúctu. Většina jedinců se nakonec setká osobně, zatímco 22% nikdy. Nakonec 49% uživatelů uvedlo, že z internetu měli alespoň jeden vztah, který lze popsat jako vážný.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Verywellmind.com

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek