Vše, co bychom měli vědět o cholesterolu a co nikdy nepodceňovat. Je pro naše zdraví skutečně tak špatný?

Hladiny cholesterolu se liší podle věku, hmotnosti a pohlaví. V průběhu času má lidské tělo tendenci produkovat více cholesterolu, což znamená, že všichni dospělí by si měli pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu, nejlépe každých 4 – 6 let. V tomto článku se dozvíte vše podstatné, co je potřeba o cholesterolu vědět, abyste porozuměli tomu, co to vlastně ten cholesterol je a co pro naše zdraví znamená.

Kategorie cholesterolu

Cholesterol se měří ve třech kategoriích:

  • Celkový cholesterol
  • LDL neboli „špatný cholesterol“
  • HDL neboli „dobrý cholesterol“

Největším bojem pro každého člověka je udržet rovnováhu hladin všech těchto skupin. Zatímco úroveň celkového a LDL cholesterolu by měly být udržovány na nízké úrovni, HDL cholesterol by měl dosahovat vyššího stupně, aby nám poskytl ochranu před rozvojem srdečních chorob, včetně infarktu a mrtvice.

Hladina cholesterolu a věk

Hladina cholesterolu má tendenci s věkem stoupat. Lékaři proto doporučují podniknout preventivní kroky už v mladším věku, abychom se mohli později vyhnout složité léčbě neřízeného cholesterolu. Obecně platí, že čím dříve dospělý člověk začne žít zdravým životním stylem, tím lépe bude hladinu cholesterolu zvládat a udržovat v rovnováze. Proto by měl každý člověk zůstat aktivním a udržovat svou kondici pravidelným cvičením. Nebudete-li přijímat žádná opatření, vystavujete se většímu riziku rozvoje srdečních chorob, infarktu a mrtvice.

Muži mají obvykle po celý život vyšší hladiny cholesterolu než ženy, ty ale více trápí vysoký cholesterol v období menopauzy.

Kdy navštívit lékaře?

Děti by měly navštívit lékaře na kontrolu hladiny cholesterolu jednou nebo dvakrát před dosažením 18. roku věku Častěji, pochází-li z rodiny, kde se v anamnéze vyskytují srdeční onemocnění, nebo mají-li nadváhu. Dospělí starší 20 let by měli podstoupit kontrolu každých 4 – 5 let. Na pozoru by měli být především ti jedinci, které trápí následující faktory:

  • Výsledky testu na cholesterol se vracejí s vysokou nebo hraniční hladinou celkového a LDL cholesterolu
  • Nadváha
  • Rodinná anamnéza srdečních chorob

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek