Vyrazte na cestu raz dva. Motoristické rady na rychlé odmlžení oken

                   

Zimní rána jsou pro řidiče obzvláště nepříjemná. Pokud se teploty pohybují pod nulou, přidává se k rannímu rituálu škrábání oken od námrazy a zahřívání auta. Není to o moc jednodušší ani když se lehce oteplí, to zase čekáme na odmlžení oken, abychom vůbec něco viděli. Setření hadříkem nepomůže, okna se během minuty opět změní v mléčné sklo. Jak bojovat se zamlženými okny a nemuset při tom pět minut sedět ve studeném autě a čekat?

Důkladně vyčistěte všechny ventilátory topení a klimatizace v autě

Vnitřní ventilátory přenášejí teplý nebo studený vzduch (v závislosti na nastavení). Ten je produkován topením. Pokud jsou části ventilátoru zaneseny prachem a pylem, nemůže správně přenášet vzduch, o to delší je čekací doba pro zahřátí vozidla. Nezapomínejte také na pravidelnou výměnu ventilátorů – životnost bývá obvykle 8 let. Z vnějšího ventilátoru odstraňte napadané listy a drobné větvičky.

Zapněte topení a stáhněte okénka

Většina řidičů hned po nastartování zmáčkne tlačítko vnitřní cirkulace vzduchu, což je častá chyba. Do vnitřku vozidla neproudí čerstvý vzduch a vlhkost se nemá kam odpařovat. Místo toho je dobré zapnout topení a stáhnout okénka. Teplý vzduch vysuší vlhkost a větrání pomůže v odpařování.

Udržujte interiér v suchu

Pokud v největším slejváku doběhnete do auta, nastartujete a jedete, zaděláváte si na ranní zpoždění. Veškeré potahy v interiéru vozidla velmi dobře absorbují vlhkost, proto je lepší veškeré mokré oblečení, deštníky a tašky umístit raději do kufru na protiskluzovou podložku, kde se navlhnutí nemusíte obávat. Jestliže parkujete v garáži, můžete nechat pro lepší cirkulaci vzduchu stažená okénka.

Klimatizace jen v létě? Chyba!

Klimatizace vás zbaví vlhkosti rychleji než topení, protože vzduch vysuší a zároveň zabrání opětovnému zamlžení.

Speciální výrobky vám ušetří spoustu času

Existují tzv. odvlhčovače vzduchu, které seženete na každé čerpací stanici. Pokud nechcete investovat do komerčních výrobků, můžete vyzkoušet tip od milovníků koček. Několik hrstí nepoužitého kočičího steliva nasypte do ponožky a přivažte k zrcátku. Výsledek vás překvapí.

Šampón dělá divy

Opravdu malé množství šamponu nebo tekutého mýdla rozetřete na čelní a boční skla. Pokud nanesete příliš silnou vrstvu, vzniknou vám na sklech mapy.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články