Výroba malé zahrádky přímo ve vašem domě nebo bytě v několika krocích

Pokud vás láká zahradničení, ale zahradu nemáte, nevěšte hlavu. Rostliny lze úspěšně pěstovat i v domácích podmínkách, jen je potřeba vědět, jak správně postupovat. Nic vám nebrání mít část živé přírody doma a užívat si toto propojení. Nejenže si vylepšíte bydlení a budete mít čistší vzduch, ale péče o rostliny přispěje také k vaší duševní vyrovnanosti a dobré náladě.

Volba vhodné nádoby

Prvním krokem k založení domácí zahrádky je volba vhodné nádoby. Ideální jsou průhledné nádoby vyrobené ze skla, protože ty rostlinám zaručí dostatek potřebného světla. Dbejte také na vhodnou hloubku nádoby, aby se mohly zdravě vyvíjet také kořeny.

Potřeby pro založení domácí zahrádky

Abyste si mohli založit svou vlastní vnitřní zahrádku, budete potřebovat:

  • Vhodné druhy rostlin
  • Půdu nebo substrát
  • Dřevěné uhlí
  • Štěrk
  • Hnojivo
  • Kamínky nebo oblázky
  • Mech

Vhodné rostliny

Při výběru rostlin se poraďte a zaměřte se především na ty druhy, kterým vyhovuje stinné prostředí a nevadí jim ani vyšší teploty.

K velice odolným a oblíbeným rostlinám patří různé druhy kaktusů a sukulentů, ale také například begónie, orchideje a řada dalších rostlin.

Příprava zahrádky v jednotlivých krocích

Vezměte připravenou nádobu a přibližně do výšky 3 cm ji naplňte štěrkem. Na tuto vrstvu můžete položit také vrstvu mechu. Další vrstvou bude půda nebo substrát, který jste předtím smíchali s dřevěným uhlím. Tato vrstva by měla tvořit přibližně třetinu objemu nádoby.

Nyní nastal čas umístit do nádoby také rostliny. Dbejte na to, abyste je nedávali příliš blízko sebe, protože je třeba myslet na to, aby kořeny měly dostatek místa pro svůj růst. Abyste zabránili výskytu plevele, doporučuje se povrch kolem rostlin pokrýt kamínky nebo mechem.

Nakonec rostliny zalejte, a to tak, aby štěrk na dně nádoby byl vlhký. Následná vydatnost a četnost zálivky bude záviset na zvolených druzích rostlin.

Zahrádku umístěte tak, aby rostliny měly dostatek přirozeného světla. Udržujte je, odstraňujte přebytečné výhonky a schnoucí listy, aby nebraly rostlinám potřebnou energii. Půdu obohacujte o vhodné hnojivo.

Obrázky: Freepik

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek