Výroba originální barevné misky ze starých knoflíků a balónku

                   

I z obyčejných knoflíků se dá vytvořit krásná a praktická dekorace. Vyzdobte si svůj domov nádhernou barevnou miskou, do které pak můžete vkládat třeba ovoce nebo jiné předměty. Výroba je časově trochu náročnější kvůli schnutí, bude vás ale bavit a navíc je velmi levná. Budete potřebovat:

  • Knoflíky (čím větší misku chcete, tím více)
  • Tekuté lepidlo, které po zaschnutí zprůsvitní
  • Lepidlo na decoupage
  • Balonek

Balonek tvoří základnu

Nejdříve nafoukněte balonek. Ten nám určí tvar misky, takže ho nafoukněte tak, aby jeho vrchní část odpovídala vaší kýžené velikosti misky. Balonek zavažte a postavte ho na podstavec uzlíkem dolů, aby se nekácel. K tomu vám poslouží třeba větší role lepicí pásky nebo menší papírová krabička. Snažte se balonek postavit co nejvzpřímeněji, aby se vám na něj dobře nanášelo lepidlo.

Tekutým lepidlem potřete balonek v takovém rozsahu, jaká bude výsledná velikost misky. Rovnoměrně ho rozetřete a nechte zcela zaschnout. Na balonku vytvoří pevný a průsvitný podklad, takže knoflíky nebudou z povrchu klouzat. Pak přes zaschlou vrstvu naneste lepidlo na decoupage. Začněte přikládat knoflíky těsně vedle sebe do tvaru misky. Úplně nahoru, do středu balonku, dejte větší knoflík, bude tvořit dno misky a měl by tedy být stabilní.

Knoflíky lepte těsně k sobě

Jednotlivé knoflíky se musí dotýkat, jinak je jejich rozložení zcela na vaší fantazii. Na misce můžete vytvořit rovný okraj nebo experimentovat s různými tvary a velikostmi. Pokud tvoříte mělkou misku a máte knoflíky se vzorem pouze na jedné straně, lepte je tak, aby se vzor nacházel na vnitřní straně misky. Pokud by byl na vnější, nebyl by kvůli mělkosti misky příliš vidět, a to by byla škoda.

Až budete s výsledkem a tvarem misky spokojen, přetřete knoflíky ještě jednou nebo dvěma vrstvami lepidla na decoupage. Použijte vždy čistý štětec. Lepidlo na decoupage má speciální složení, funguje zároveň jako ochranná vrstva i jako  lak a celé dílo nám krásně zafixuje. Navíc se knoflíky budou hezky lesknout. Mezi jednotlivými nátěry ale musí vrstva zcela zaschnout.

Odstraňte balonek

Jakmile poslední nátěr zaschne, vyjměte balonek z podstavce a položte ho tak, aby se miska dotýkala země. Pak balonek rychlým pohybem propíchněte například jehlou nebo špendlíkem. Zbytky balonku opatrně odstraňte z misky, nůžkami odstřihněte přebytečné lepidlo z okrajů misky a krásná dekorace je na světě.

Misek můžete vyrobit i víc, abyste sladili interiér originálními doplňky. Pokud budete chtít misku umístit ven, přetřete ji ještě venkovním bezbarvým lakem. Zkoušejte různé barvy knoflíků, velikosti, tvary nebo vzory. Zapojit do výroby můžete i děti, toto tvoření je jednoduché a bude je bavit, navíc výsledek bude vypadat vždy skvěle. Každá miska bude originál, který vám zpříjemní každý den.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Hometalk.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články