Vysoušeče rukou na veřejných toaletách jsou líhní bakterií, tvrdí vědci. Zjistěte, proč tomu tak je

Nejnovější vědecké poznatky upozorňují na nebezpečí používání vysoušeče rukou na veřejných záchodech. Na tomto místě se totiž koncentruje velké množství bakterií.

                   

Nová studie z univerzity v americkém Connecticatu ukázala, že horkovzdušné sušičky rukou podporují rozptyl bakterií. Po osušení totiž odcházíte z toalety s větším množstvím bakterií na rukou, než jste měli před samotným umytím. Před pár lety, ve snaze být šetrnější k životnímu prostředí, se mnoho podniků, univerzit a velkých korporací rozhodlo nahradit papírové ručníky těmito sušičkami.

Vysoušeče rozptylují bakterie

Dnes se však ukazuje, že z hygienického hlediska jsou lepší variantou právě papírové utěrky. Průzkum se zaměřil na zachycení množství bakterií na toaletách s vysoušeči a na toaletách, kde byly pouze utěrky. K záchytu používali speciální destičky pro sběr bakterií. Na toaletách s ručníky, se během dvou minutového použití, objevily na sklíčku v průměru 0-1 bakterie. Zatímco na toaletách, kde bylo sklíčko umístěno k proudu vzduch z vysoušeče, se za stejný čas objevilo 18-60 bakterií.

Nakonec si potvrdili teorii, že horký vzduch opravdu velmi napomáhá rozptylu bakterií. A tyto bakterie v konečném důsledku přenese proud horkého vzduchu právě na vaše ruce. Lidé po použití vysoušeče měli na rukou 27 krát více bakterií, než lidé, kteří použili utěrky. A to je docela velký rozdíl. V případě, že byl do vysoušeče namontován bakteriální filtr, tato čísla pak výrazně klesla.

Panika však není na místě

Než však začnete panikařit a vysoušečům se vyhýbat, je třeba dodat, že se nejednalo o žádné nebezpečné bakterie. Zdravý imunitní systém si s nimi bez problémů poradí. Navíc se takové bakterie vyskytují všude, kde se lidé pohybují. Vysoušeč je pouze díky proudění vzduchu koncentruje na malém prostoru. Nenašli se žádné známky toho, že by se přímo ve vysoušečích bakterie množily.

Podle světové zdravotnické organizace je lepší používat k utírání rukou jednorázové papírové utěrky. Mikrobiolog Charles Gerba k tomu dodává, že po osušení rukou je dobré použít ještě vhodnou antibakteriální dezinfekci. To vše samozřejmě platí v případě veřejných toalet.

V domácím prostředí je vhodné používat klasické ručníky a pravidelně je měnit. Obzvlášť pokud je někdo nemocný. Je však velký rozdíl, pokud toaletu požívá jedna rodina nebo ji za den navštíví stovky lidí. Proto je dobré mít při používání veřejných toalet na paměti, že potenciální riziko nákazy je na nich vždy zvýšené a podle toho k tomu i přistupovat.

@phonesoap How germy are hand air dryers…again?#PrimeDayDreamDeals #phonesoap ♬ original sound – PhoneSoap
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články