Jen málo lidí ví o tajném použití boraxu. Díky němu vyřešíte až 15 domácích problémů

Kromě jedlé sody, citronu nebo soli existuje ještě jeden domácí čistič, na kterého však většina lidí často zapomíná. Přitom má hned několik skvělých využití.

Sypání boraxu do záchodové mísy
                   

Když se řekne domácí čisticí prostředek, většině se okamžitě vybaví například sůl, citron nebo jedlá soda. Jsou to takové klasiky, které používaly už naše babičky. Je tu však ještě jeden prostředek, na který se bohužel často zapomíná, přitom do kapsy hravě strčí všechny zmíněné pomocníky. Jde o borax, známý také jako boritan sodný, tetraboritan sodný nebo tetraboritan sodný. Udělá pro vás víc, než si dokážete představit. Pojďme se společně podívat na to, jakými způsoby můžeme borax využít.

Praní a bělení

I když na oblečení nejsou žádné skvrny a dobře se o něj staráte, látky časem zežloutnou a zešednou. Pak nezbývá nic jiného, než se pokusit oblečení vrátit jeho zářivě bílou barvu. Borax je skvělým prostředkem, který můžete používat místo pracího prášku. Pokud ho využijete pro praní, stačí ho dát do přihrádky, do které patří prací prášek. A pokud chcete vyzkoušet bělení, stačí prádlo vložit do horké vody, přidat borax a kapku prostředku na mytí nádobí. 

starší pár bělí prádlo i

Škůdci

Každý z nás se alespoň jednou za rok potýká s invazí mravenců. Nejsou však jedinými škůdci, kteří se v našich bytech a domech mohou objevit. Patří mezi ně i myši, šváby a pavouci. Borax je hlavní složkou mnoha insekticidních produktů, takže si ho můžete vyrobit sami. Stačí ho smíchat s teplou vodou a cukrem a do připravené tekutiny namočit vatu. Z ní pak vytvarujte kuličky, které rozmístíte po domě či bytě. Tak, a máte klid. 

Mycí prostředek

Borax může snadno nahradit tablety do myčky a vůbec nejlepší je skutečnost, že je o dost levnější. Stačí borax nasypat do formiček na led a zalít ho trochou vody. Po zamrznutí jsou na světě boraxové kostky, které lze použít místo tablet do myčky. Tím ale využití boraxu jako mycího prostředku nekončí. Dokáže totiž vrátit lesk nerezové oceli. Stačí ho smíchat s pastou z jedlé sody a citronové šťávy a poté vydrhnout.

mycí prostředek z boraxu i

Čistič čalounění 

Borax dokáže vyčistit dokonce i sedačky v autě nebo dokonce gauč. Nemusíte utrácet spoustu peněz v myčce, pokud znáte a používáte borax! Jednoduše své čalounění vyčistěte čisticím prostředkem pro domácnost vyrobeným z této všestranné přísady s trochou vody a mletého mýdla. Prostředek už pak je naneste na špinavé místo a během několika hodin je i po té nejzašlejší špíně. 

Borax je také skvělým čističem psího pelíšku, nebo dokonce zabijákem otravného plevele na zahradě. To, jak tuto nedoceněnou surovinu využijete, je už jen na vás. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články