Muž našel na své zahradě záhadná miniaturní vejce. Když se přišel podívat blíže, začalo jedno z nich praskat

Muž si všiml na své zahradě velmi zvláštních malinkých vajíček v dutém bambusu. Nic takového nikdy neviděl, ale všiml si že některá jsou již prázdná.

vajíčka ruka bambus
                   

Milovníci přírody hledají poklady všude, ale nikdy si nemohou být jisti výsledkem. Ale jak to tak bývá, vždy se najde něco na nečekaném místě a v nečekanou dobu. Své o tom ví i muž žijící na Havaji. Na svém dvoře si všiml zvláštních maličkých vajec v dutém bambusu. Muž netušil, co by to mohlo být, bylo to totiž poprvé, co uviděl takovýto jev. Po bližším prohledání zjistil, že většina vajíček je již prázdná, což značí, že se z nich něco vylíhlo.

Co se ukrývá pod skořápkou

Muž si všiml, že několik vajec zůstalo neporušených a byl velmi zvědavý, co se ukrývá pod skořápkou. Když si jedno z nich vzal do ruky, aby ho mohl lépe prozkoumat, začalo po chvíli praskat. Muž byl nedočkavý, co na něj z vajíčka vykoukne. A byl velmi překvapený, když se ze skořápky vyklubal malý gekon. Muž sledoval líhnutí malého gekona s úžasem a potěšením. Poté se ale rozhodl vrátit ho na místo, kde našel vejce.

malý gekon i

Díky tomu, že ho muž vrátil do bambusu, kde skořápku našel, dal malému gekonovi šanci být s ostatními, až se též vylíhnou. Mláďata gekonů jsou dlouhá dva až tři centimetry a váží 26 až 46 miligramů. Není divu, že tento maličký zázrak muže na Havaji tak překvapil. Vajíčka gekonů jsou 11 12 milimetrů dlouhá a 9 až 10 milimetrů široká. Samice je „lepí“ na stěny čehokoliv dutého. Muž může mluvit o zázraku, že si tak malých vajec vůbec všiml.

Zázrak přírody jménem gekon

Tento zážitek utkví v mužově paměti po dlouhou dobu. Líhnutí maličkého gekona je skvělý objev pro milovníky přírody. Koneckonců je to malá, přesto téměř zázračná ještěrka. Gekoni jsou znamenití ve šplhání. Na nohách má totiž přísavné lamely, díky kterým může šplhat prakticky po jakémkoliv povrchu nebo třeba po stropě visící hlavou dolů. Při pozorování jeho šplhacích dovedností by si člověk pomyslel, že popírá gravitační zákon.

mládě gekona i

V neposlední řadě je velmi zajímavý pro své oči. Příroda mu nenadělila oční víčka, ale jen slabou membránu, tudíž nemůže mrkat. Za to ale vidí velmi dobře ve tmě. Je zajímavý i tím, že mírně mění bravu podle nálady a okolní teploty. Lidé ho z jeho přirozeného výskytu zavlekli do všech koutů světa, dokonce i do České republiky, kde se vyskytuje nejvíce na Moravě. Vidět gekona ale není tak snadné, protože i v dospělosti může měřit jen 10 centimetrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články