Zázrak přírody jménem listy ořešáku – s jejich pomocí se dá vyléčit spousta vážných nemocí a nejen to

Vlašské ořechy nejen skvěle chutnají, ale mají i léčivé účinky. Z ořešáku ale nemusíte sbírat jen plody, využít můžete také listy, které v sobě ukrývají spoustu léčivých látek.

                   

Většina lidí již slyšela o pozitivních účincích vlašských ořechů na lidské tělo. Málokdo ale ví, že mnohem blahodárnější vlastnosti mají ořešákové listy. Obsahují nejen velké množství vitamínů, ale ukrývají v sobě také flavonoidy, glukosidy, karotenoidy a aromatické silice. K léčení různých neduh se mohou kromě plodů a listů použít také slupky z nezralých ořechů a mladé plody, které ještě nemají tvrdou skořápku.

Ořešákové listy

Ořechové listy mají opravdu blahodárné vlastnosti. Jejich užíváním lze podpořit činnost cév, posílit nejen srdce, ale celý lidský organismus. Pomocí listů je možné snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit metabolismus. Dále podporují chuť k jídlu, čistí a léčí celý zažívací trakt. Listy působí antisepticky a antibakteriálně, pokud je aplikujeme na otevřenou ránu, urychlují hojení. Dokonce jsou vhodné k léčbě mykóz a zánětů kůže.

Odvar z mladých listů se používá proti různým kožním parazitům, bývá také obsažen v pleťových vodách, protože pozitivně působí proti akné. V kosmetice se také používá jako vlasová voda, pomáhá totiž proti vypadávání vlasů. Pokud se odvar udělá opravdu silný, je vhodný k odstranění nadměrnému pocení nohou. Dokonce se dají listy využít i na silné bolesti kloubů.

Sběr a uchovávání

Nejvzrostlejší listy jsou v období května až června, což je nejvhodnější období pro jejich sběr. Nesmí být nijak napadené, takže je třeba si dát pozor na jejich nezvyklé zabarvení. Při sklizni se odděluje list od natě. Sušení je nejlepší na tmavém a vzdušném místě. Listy by neměly ztratit svou zelenou barvu, pokud by některé zhnědly, je třeba je okamžitě vyhodit. Po důkladném usušení je nejlepší listy uzavřít do zavařovací sklenice.

i

Příprava nálevu/čaje

Lžíci usušených nasekaných ořechových listů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte hodinu louhovat. Scezený nápoj se může pít 3krát denně po 1/3 šálku nejlépe před každým jídlem. Pití tohoto čaje se doporučuje především při průjmech, zánětech zažívacího traktu, nebo gastrointestinálním krvácení. Gáza namočená v tomto bylinném nálevu se používá proti akné, je třeba ji přiložit na pleť a nechat chvíli působit. Napářka ze sušených listů je vhodná při gynekologických zánětech.

Odvar z ořechových listů

Odvar připravíte tak, že lžíci sušených listů zalijete půl litrem vlažné vody. V hrnci vše zahřívejte 10 minut a nechejte vařit. Po vypnutí sporáku nechejte odvar 5 minut odpočinout. A je hotovo. Tekutina lze použít na vyplachování úst, působí totiž antisepticky při zánětech dásní. Jestliže trpíte mykózami, nebo se vám nadměrně potí nohy, můžete je namáčet v tomto odvaru. Pokud byste si dali 2 polévkové lžíce tohoto nápoje 3krát denně před jídlem, velmi se vám uleví od lymfadentitidy, mastitidy a cystitidy.

i

Tinktura a její příprava

10 zelených a dostatečně měkkých ořechů omyjte pod tekoucí vodou a nesekejte nadrobno. Dejte je do sklenice, přidejte 200 ml 70% lihu a 7 lžiček cukru. Pořádně utáhněte uzávěr láhve a uskladněte po dobu jednoho měsíce na tmavém místě. Důležité je nezapomenout denně protřepávat. Po měsíci tekutinu sceďte přes gázu nebo plátýnko a nalijte do tmavých lahví. 40 kapek tinktury pijte 2krát až 3krát denně. Pomůže od průjmů a bolesti břicha (střev, jater, žaludku) a celkově očistí organismus.

To ale není zcela všechno. Z listů ořešáku se dá připravit koupel, která napomáhá při hojení různých kožních problému. Patří mezi ně například ekzémy, puchýře nebo hnisavé vyrážky. Extrakt z listů této zázračné rostliny také podporuje léčbu tuberkulózy, pomáhá ulevit od bolestivé menstruace a léčí pohlavní choroby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články