Zvíře, které nikdo nepoznal, se objevilo v obytné čtvrti. Nikdo by ale netipoval, že to je tento živočich

Solidarita a pomoc by neměla směřovat pouze k lidem, nýbrž i zvířatům, a to bez ohledu na roční období či náboženské svátky.

nemocný medvěd v kleci
                   

V Kalifornii ve Spojených státech amerických se to medvědy jen hemží. Proto obyvatele už zas tak moc nepřekvapují, když jsou například v obytných čtvrtích. Ale tento vyděsil všechny. Zvíře ani nevypadalo jako medvěd, mělo obrovské tlapy, mohutný ocas, vysoko postavené uši, holou hlavu a růžovou šupinatou srst. V jedné kalifornské čtvrti se hrabalo v odpadcích a lidé se trochu obávali, co by to mohlo být zač. Nakonec zavolali Fund for Wildlife (FFAWC), sdružení Humane Society of United States, aby nebohému zvířeti pomohli.

Náročná léčba

Organizace přijela na místo, nebyli moc rádi, že se něco děje pár dní před Vánoci, jelikož to bylo v době, kdy nemá moc klinik otevřeno. Zjistili, že zvíře byla samice medvěda. Za její vzhled mohlo onemocnění zvané svrab.Byl to nejextrémnější případ, jaký jsme v historii našeho přírodního centra viděli,“ řekl ředitel FFAWC, Matthew Anderson. Medvědice dostala jméno Eva. Ošetřovatelé ji umístili do místnosti, kde měla k dispozici hračky, přikrývky a iglú z dek, kam se mohla schovat. O holý život bojovala přes osm měsíců.

zničený medvěd pije vodu i

Musela podstoupit mnoho vyšetření, jako byly krevní testy, kožní biopsie nebo testy na alergie vůči lékům. Po obdržení výsledků se začalo s léčbou. Ta trvala mnohem déle, než všichni plánovali, jelikož léky jí zabíraly příliš pomalu, ale zato účinně. Krémy, masti, injekce, kapky, to vše zamezovalo infekci a svědění a díky tomu se Eva nemusela drbat o předměty a zanášet si rány infekcí. Navíc jí začali pořádně krmit, trpěla podvýživou. Na jejím jídelníčku by se daly najít ryby, ovoce a ořechy. Díky stravě jí dokonce dorostla srst a vypadá mnohem lépe než předtím.

Vše je na dobré cestě

„Teď je mnohem medvěditější,“ říká Anderson. „Své okolí prozkoumává stále ochotněji, hodně lozí a si v horkých dnech ráda hraje v bazénu.“ Veterináři se snažili odhadnout její věk, dospěli k závěru, že je již plně dospělá. Tomu naznačoval třeba i fakt, že sháněla potravu a šplhala způsobem typickým pro dospělé jedince. Celkově její zotavování jde tím správným směrem. „Hledat zajímavé věci ve svém prostředí a chtít si hrát je přesně to, co od divokého medvěda očekáváme,“ říká o medvědici Evě jeden z veterinářů.

medvěd ve vaně i

Za její zlepšený stav nemůže pouze kvalitní a pestrá strava, léky či pomoc odborníků, hlavní zásluhu má spánek. Ale i tak se jí stále objevuje kožní infekce, přestože již bez svědění. V příštích týdnech se bude od medikamentů ustupovat. A v následujících měsících se bude kontrolovat její hmotnost, chování a srst, aby se mohla v co nejbližší budoucnosti vrátit do volné přírody. „Naším hlavním cílem je úspěšná rehabilitace a její návrat do rodinného prostředí. Evě se daří skvěle a máme z toho velkou radost!

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články