Věděli jste, jak poznáte, které vejce je zdravější? Jednoduše se zaměřte na zabarvení žloutku

Vždy myslete při nákupu vajíček na jejich původ. Je to velmi důležité pro vaše zdraví. Podle zabarvení žloutku se pozná jejich kvalita.

                   

Pokud chcete dbát na vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, vajíčka by měla být nedílnou součástí vašeho jídelníčku. Navíc jejich příprava patří k nejrychlejším způsobům zdravé snídaně. Ne každý ale pozná jejich kvalitu, která závisí na barvě žloutku a především na tom, v jakém prostředí vajíčka vznikala.

Kvalita vajec závisí na způsobu chovu slepic

Kvalitu vajíček poznáme úplně jednoduše už podle toho, jak žijí slepice, které je snáší. Pokud slepice žije na farmě nebo v domácím prostředí se zahradou, kde má dostatek živin, prostoru pro pohyb a slunečního světla, je jisté, že kvalita vajec bude o mnoho vyšší než u slepic, které jsou chovány v drůbežárnách bez denního světla a možnosti zdravého pohybu.

Když se slepice mohou volně pohybovat, mají méně stresující život. Stres a úzkost mohou mít obrovský dopad na slepičí vejce. Jedí také mnohem zdravější stravu a zemědělci jim neinjektují antibiotika, aby zvýšili velikost vajíčka, což také ovlivňuje chuť a nutriční hodnotu vajec.

Co ovlivňuje barvu žloutku

Barva žloutku většinou závisí na stravě slepic v konkrétní chovatelské stanici. Když slepice sní příliš potravy bohaté na žluté karotenoidy (např. kukuřici), žloutek bude mít tmavší barvu. Tmavší žloutky pocházejí právě ze slepic z volného výběhu.

i

Vaječný bílek je bohatý na bílkoviny a vodu, kdežto žloutek se skládá ze dvou antioxidantů, luteinu a zeaxantinu. Tyto antioxidanty dodávají žloutku jeho zabarvení a mimo jiné jsou také důležité pro zdravé oči. Žloutek obsahuje také cholin, který zas přispívá ke správné funkci mozku. A omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku.

Vejce od slepic z drůbežárny

Slepice, které jsou chovány v drůbežárnách bez volného výběhu, jsou často krmeny krmivy obsahujícími GMO, stejně jako antibiotika, pesticidy a steroidy. Takové zlepšovače způsobují, že slepice sice snášejí 10krát více vajec než slepice z volného výběhu, ale jejich žloutky jsou světlejší a obsahují o dost méně živit.

i

Kde získat „zdravá“ vejce

Nejlepší způsob, jak získat zdravá vejce, je vlastní chov slepic na dvoře se zahradou. Ne každý má ale odvahu chovat slepice. Pak si ještě můžete zjistit, kde je od vás nejbližší farma a kupovat vajíčka přímo od farmáře. Kdo nemá ani jednu z těchto možností a žije v centru města, kde jedinou šancí je koupit vajíčka v supermarketu, bylo by alespoň dobré si zjistit původ těchto vajec. Určitě se vám to vyplatí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články