Ze Slovenska přišla smutná zpráva – zemřela nádherná maďarská herečka Aranka Szentpétery

Do uměleckého nebe odešla další známá osobnost. Divadelní a filmová herečka známá především na Slovensku a v Maďarsku.

hořící svíčka i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Přestože je smrt součástí života, je vždy smutné, když někdo zemře. O to víc, když se jedná o blízkou či známou osobu. V tu chvíli je třeba zavzpomínat na daného člověka, vzpomenout na jeho úspěchy i nezdary a vzpomínku na něj předat dál, aby se na něj nezapomnělo. Protože když lidé na zemřelé vzpomínají, alespoň v srdcích a vyprávěních přežívají dál. V lednu zasáhla divadelní svět zpráva o smrti známé slovenské herečky maďarského původu Aranky Szentpéteryové

Celý život zasvětila hraní

Aranka se narodila v roce 1933 na území tehdejšího Československa. Již od malička se věnovala divadlu, a tak si splnila svůj sen a stala se herečkou. Celý svůj život zasvětila hraní a během své dlouhé kariéry rozdala obrovské množství radosti. Tato slovenská herečka maďarské národnosti spojila celý svůj profesní život se Slovenským divadlem v Komárně, jež nese název Jókaiho divadlo.

Jókaiho divadlo je divadlo maďarské národnostní menšiny, které se nachází v obci Komárno. Hraje důležitou roli ve veřejném vzdělávání Maďarů na Slovensku. I proto zde Aranka našla smysl svého života. Herci zde používají především maďarský jazyk, čímž je toto divadlo výjimečné a na Slovensku se nacházejí pouze dvě zařízení tohoto typu.

Zemřela v devětaosmdesáti letech

Ředitel Jókaiho divadla s těžkým srdce oznámil veřejnosti, že ve svých devětaosmdesáti letech talentovaná herečka Aranka Szentpétery zemřela. Byla věrnou členkou tohoto divadla v Komárnu. Její divadelní kariéra začala v maďarské sekci Vesnického divadla a po jeho uzavření nastoupila do Maďarského regionálního divadla, kde zůstala členkou až do odchodu do důchodu. Těžká léta jí vynahrazovala především láska publika.

Fájó szívvel tudatjuk mindazokkal, akik ismerték, hogy Szentpétery Aranka, színművésznő, a Komáromi Jókai Színház…

Zveřejnil(a) Komáromi Jókai Színház dne Čtvrtek 19. ledna 2023

V roce 2020 jí prezident Maďarské republiky János Áder udělil MAGYAR ARANY KŘÍŽ ZÁSLUH jako uznání za její desítky let trvající uměleckou kariéru, která přispěla k zachování maďarské identity. Členové jejího milovaného divadla se k její smrti vyjádřili takto: „Jménem všech umělců a zaměstnanců divadla Komáromi Jókai vyjadřujeme rodině upřímnou soustrast, ať Aranka odpočívá v pokoji.“

Divadelní a televizní talentovaná herečka

Tato skvělá umělkyně hrála v mnoha divadelních hrách, mezi něž patří hlavní role: Rebecca Nuls (Arthur Miller: Čarodějky ze Salemu), Canina (Ben Johnson: Volpone), Klára (Eugene Michel Labiche: Italský slaměný klobouk), Fencer (Aleksandr Nikolajevič Ostrovskij: Kéz ketet wash), Paní Fordová (William Shakespeare: Veselé paničky Windsorské), Cecília Peachum (Bertolt Brecht: Žebrácká opera) a mnoho dalších. Televizním divákům vešla do povědomí především díky účinkování ve známém slovenském seriálu Susedia.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články