Zemřelá holčička ožila během příprav na pohřeb, radost rodičů ale neměla dlouhé trvání

Dvanáctileté děvče zemřelo na selhání orgánů následkem cukrovky. Nad tím, co se stalo pak, zůstává rozum stát.

                   

Smrt blízkého člověka je bezpochyby tou největší bolestí, kterou můžeme v životě zažít. O to větší je to tragédie, když přežijeme vlastní dítě. Rodiče teprve dvanáctileté dívky se nedokázali vyrovnat s její náhlou smrtí. Tak moc si přáli, aby jejich milovaná dcera byla zase zpět s nimi, až se jejich přání vyplnilo. Co se stalo dál, je téměř neuvěřitelné.

Náhlé úmrtí

Siti Masfufah Wardah byla dvanáctileté děvče pocházející z Indonésie. Holčička trpěla silnou formou diabetu a to mělo za následek poškození vnitřních orgánů, na které následně zemřela. Stalo se to přesně 18. srpna roku 2020. Její rodiče se ze zprávy o jejím úmrtí zhroutili. Nemohli uvěřit, že tak mladé tělíčko se nedokázalo s touto nemocí vypořádat a modlili se, aby to všechno byl jen zlý sen.

i

Jejich přání bylo vyslyšeno

Lékaři předali zarmouceným rodičům dívčino tělo, aby ho připravili na smuteční obřad. Během koupele se ale stalo něco neuvěřitelného. Když Siti umývali, její tělo se v teplé vodě prohřálo, a její končetiny se začaly pohybovat. Šťastní rodiče tomu nemohli uvěřit a okamžitě informovali lékaře. Dívka byla převezena zpět do nemocnice a okamžitě napojena na plicní ventilátor. Sitiny rodiče byli přesvědčeni, že jejich dcera ani nikdy nezemřela, a že všechno bude v pořádku a lékaři ji zachrání a zcela uzdraví.

Lazarův syndrom

Naneštěstí se tak bohužel nestalo. Dívku se podařilo oživit na pouhou hodinu a poté opět upadla do kómatu, ze kterého se však už neprobudila. Lékaři tvrdí, že se jednalo o takzvaný Lazarův syndrom, kdy se do mrtvého těla pod vlivem tepla vrátí zpět krevní oběh. Tento jev není častý, ale stává se. Obvykle je to ale deset minut po smrti, nikoli hodinu.

i

Případy ve světě

Ačkoli je Lazarův syndrom velmi vzácný, případů ve světě známe několik. Příkladem je 91letá Polka, která se probudila v márnici a požádala hrobníka o čaj. Lékaři tento jev neumí pořádně vysvětlit. Dle lékařského hlediska je osoba považována za mrtvou, protože nejeví žádné známky života. Poté se ale náhle a nečekaně začnou projevovat známky života, i přesto, že se lidské srdce zastavilo. Tato osoba doslova „vstane z mrtvých“. Tento stav je také označován jako seberesuscitace.

Jak k seberesuscitaci dochází

Existuje několik málo teorií, jak k tomuto jevu dochází. Tyto teorie ale nebyly dosud vědecky potvrzeny. Jednou z nich je opožděná reakce těla na podané léky během resuscitace (například adrenalin). Lazarův syndrom nijak nesouvisí s posmrtnými reflexy, ke kterým dochází poměrně často. Jedná se o nekontrolované pohyby zemřelého.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články