Žena objevila podivné hnědé skvrny na krku své dospívající dcery. Diagnóza lékařů ji srazila k zemi

Matce se nezdály změny na kůži, kterých si všimla na krku své čtrnáctileté dcery. Proto šly spolu k lékaři, který jim ale sdělil velmi znepokojující zprávu.

                   

Čím dál častěji se u dětí dnešního světa objevuje obezita. Je způsobena především nedostatkem pohybové aktivity, špatnými stravováním a nemalou roli hrají i genetické předpoklady. Spousta rodičů dětem dává nevhodná jídla, která neobsahují dostatečné množství vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Velkou chybou je také nepravidelná strava.

Tmavé skvrny na kůži

Matka čtrnáctileté Panthery si všimla, že má dcera na zadní straně krku podivné hnědé fleky. Zprvu si myslela, že je to špína, ale nešlo to umýt. Dívka si navíc stěžovala na stálou bolest hlavy a změny nálad. Matka začala pozorovat i dceřinu neustálou žízeň, rozhodla se proto navštívit s dívkou lékaře. Po důkladných vyšetřeních jim byla sdělena zdrcující diagnóza.

Lékaři ženám řekli, že tmavé skvrny na krku značí správně nefungující tvorbu inzulinu. V krvi měla zvýšenou hladinu glukózy a naopak nedostatek inzulinu, což je jasný příznak diabetu 2. typu. Matka s dcerou takovouto diagnózu absolutně nečekaly. Vůbec nevěděly, jak s touto nemocí bude dcera dále žít. Dívka si nyní musí denně hlídat hladinu cukru v krvi a píchat si inzulín.

Cukrovka 2. typu

Toto onemocnění je metabolická porucha, které je charakteristická zvýšenou hladinou glukózy v krvi při současné rezistenci na inzulin a relativním nedostatkem inzulinu. Nejběžnějšími příznaky jsou obrovská žízeň, časté močení a nevolnost. Tato choroba postihuje v 90% obézních lidí, či jedince s nadváhou. Z počátku se dá léčit zvýšením fyzické aktivity, úpravou jídelníčku a stravovacích návyků. Pokud toto řešení nezabere, přicházejí na řadu léky a v horším případě aplikace inzulinu.

i

U dětí a dospívajících je tato nemoc hůře léčitelná. Pantheřina matka zveřejnila dceřin příběh především proto, aby varovala ostatní rodiče nejen obézních dětí. Ráda by je inspirovala a motivovala ke změně životního stylu. Jak sama říká: Chtěla bych, aby rodiče dětí věděli, že se to může stát komukoli, dokonce i když se u nich v rodině cukrovka nevyskytuje. Je třeba si dávat pozor na to, jaké jídlo svým dětem dáváte. Musíte kontrolovat, co konzumují, to má totiž hlavní a dlouhodobý vliv na jejich zdraví.“

Pokud byste na sobě vypozorovali takovéto změny na kůži, či podobné příznaky, je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Sdílejte tuto informaci mezi svými přáteli a známými, aby vešla do povědomí co nejvíce lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články