Žena si pronajala dům a na konci schodiště našla starou kovanou páku. Když za ni zatáhla, stalo se něco zvláštního

Staré domy vás mohou ledasčím překvapit. Můžete v nich dokonce objevit šikovné vychytávky, které vám usnadní práci.

                   

Staré budovy bývají spojované s různými záhadami a ukrývají všemožná tajemství. Tato žena si pronajala dům z 20. století a na konci schodiště objevila zvláštní kovanou páku, za níž ale nebyly žádné dveře. Páka byla totiž připevněna ke zdi. Žena neměla tušení, k čemu by mohla sloužit. Když se za ní pokusila zatáhnout, naskytl se jí nevídaný pohled, který však měl své logické opodstatnění.

Původní majitelé měli vše promyšlené do detailu

Když se Tereza přestěhovala do svého nového domu, který byl postaven v minulém století, nepřišlo jí na něm nic extra zvláštního. Až na jeden jediný detail. Na konci dlouhého schodiště, vedoucího od hlavních vchodových dveří, byla na zdi připevněna velká kovaná páka. Tereza neměla ponětí, na co ji mohli původní majitelé používat. Páka ani nepatřila k žádným dveřím, a tak Terezu napadlo, že by to prostě mohla být jen nějaká kovaná dekorace, která ani nemá mít žádné zvláštní využití.

i

Páka sloužila k otevírání vchodových dveří

Zvědavost byla ale silnější, a tak se Tereza rozhodla zjistit, proč byla páka umístěna zrovna na toto místo. Když za ni zatáhla, v tu chvíli něco zaskřípalo a dole se otevřely hlavní vchodové dveře. Tereza okamžitě pochopila, k čemu měla páka sloužit. Původní majitelé zkrátka nechtěli při každém zazvonění scházet dolů otevřít, a tak si nechali od kováře zhotovit takovou skvělou vychytávku, aby nemuseli pokaždé běžet až dolů. Jak vychytralé!

i

Tento vynález má dlouholetou tradici

Tereza si později zjistila, že takové páky lze běžně nalézt v domech, které se stavěly v letech 1880 až 1930. Navzdory svému stáří ale páka funguje dokonale. Majitelé, kteří si nemohli dovolit sluhu, si pořídili takový mechanismus, který jim usnadnil práci s otvíráním dveří. Možná v tom byla i trochu lenost, ale nápad to byl dokonalý.

Po tomto zjištění si nová majitelka domu řekla, že bude páku rozhodně dál používat. Byla tímto dokonalým vynálezem natolik fascinovaná, že natočila video, které ukazuje, jak celý tento mechanismus funguje a umístila ho na svůj Twitter. Uživatelé ji nyní závidí, že nemusí svým návštěvám chodit otvírat až dolů. Možná to některé z vás, kdo máte dvoupatrový dům, také inspiruje k vymyšlení podobného systému otevírání dveří.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články