Tampony zabily její dospívající dceru. Nyní chce zničená matka varovat všechny ženy před hrozícím nebezpečím

Matka sdílí svůj smutný příběh, aby varovala všechny ženy před nebezpečím, které hrozí při používání menstruačních tamponů.

dospívající blonďatá dívka
                   

V dnešní době existuje obrovské množství menstruačních pomůcek. Za dob našich prababiček a babiček nebylo možné, aby měla žena při svých dnech na výběr z tolika možností, jaké jsou dnes. Postupem času k obyčejným vložkám přibyly tampony, kalíšky, houbičky a v neposlední řadě i menstruační kalhotky. Každá žena preferuje něco jiného. Jedné vyhovují vložky, jiná zase nedá dopustit na kalíšek. Dá se ale říct, že klasické vložky a tampony jsou stále na špici těchto pomůcek. Přesto ale může být používání právě tamponů velice nebezpečné.

Dívka zemřela kvůli tamponům

Matka britské dospívající dívky popisuje a sdílí svůj smutný příběh. Její třináctiletá dcera Jemma-Louise Robertsová zemřela na sepsi (otravu krve) způsobenou použitím menstruačních tamponů. Možná by se dalo této tragédii zabránit, ale při vyšetření lékaři stanovili špatnou diagnózu. Domnívali se, že dívka trpí Norovirem, který způsobuje epidemickou akutní virovou gastroenteritidu. Ve skutečnosti se ale jednalo o Syndrom toxického šoku (TSS).

Celá rodina Robertsových si užívala dovolenou u moře. Jelikož byla Jemma-Lousie hodně sportovně založená a milovala plavání, nechtěla si tyto zážitky nechat kvůli menstruaci ujít. A tak používala tampony, se kterými se cítila při těchto aktivitách bezpečně. Po nějaké době se ale dívka začala cítit špatně. Přišlo na ní zvracení a trpěla průjmem. Proto se její matka rozhodla, že raději vyhledají lékařskou pomoc. Ti po vyšetření konstatovali, že se jedná o již zmíněný Norovirus a poslali obě ženy domů.

Když se ale stav Jemmy-Louise nelepšil a naopak se náhle zhoršil, okamžitě byla záchrankou převezena do nemocnice. Až zde lékaři po detailním vyšetření a testech zjistili, že dívka pravděpodobně trpí TSS. I přes veškerá snažení o záchranu jejího života tato mladá slečna o týden později zemřela. Z tohoto důvodu se její matka Diane snaží varovat všechny ženy před nebezpečnými příznaky TSS.

žena s tamponem i

Co je to vlastně TSS?

TSS neboli Syndrom toxického šoku je infekční onemocnění vyvolané zlatým stafylokokem, nebo vzácněji streptokokem. Tento toxin dokáže v lidském těle vyvolat celou řadu reakcí, které vedou k těžkému šoku s poškozením vnitřních orgánů, také nevratně poškozuje povrch ledvinných kanálků. Syndrom toxického šoku může skončit i smrtí pacienta. Téměř polovina případu TSS je u menstruujících žen, protože jej způsobuje používání menstruačních tamponů.

Mezi nejčastější příznaky patří náhlá vysoká teplota nad 39 stupňů, zvracení, průjem a bolest svalů. Rychle klesá krevní tlak. Může se objevit i vyrážka, která se postupem času začne olupovat. Jelikož se jedná o bakteriální onemocnění, je důležité, aby byly pacientovi podaná správná antibiotika. Syndromem toxického šoku ale mohou onemocnět i muži, protože může vzniknout při jakémkoli stafylokokovém, nebo vzácněji streptokokovém onemocnění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články