Mechanické počítadlo vyrobené z lepenky

Mechanická počítadla jsou digitální počítadla vyrobená z mechanických komponent. Dávno předtím, než se elektronika stala běžnou, byla k počítání událostí používána mechanická zařízení. V dnešním videu vám ukážu, jak vyrobit plně funkční mechanické počítadlo z kartonu!

Můj čítač obsahuje 3 počítací rotory, ale množství lze snadno rozšířit přidáním dalšího středního rotoru mezi první a poslední! Celý návod na montáž najdete v tomto videu!

Toto desetinné počítadlo funguje jako většina mechanických počítadel, jako například tento páskový čítač ze starého kotoučového magnetofonu. Než se vše začalo digitalizovat, používaly se podobné počítadla v mnoha zařízeních, včetně kazetových kazet, počítadel kilometrů v autech až po měřiče spotřeby.

Mechanické čítače se obvykle skládají ze série disků namontovaných na ose, s číslicemi 0 až 9 označenými na jejich okraji. Disk nejvíce vpravo se při každé události posune o jeden přírůstek. Každý disk kromě levého má výstupek, který po dokončení jedné otáčky posune další disk o jeden krok doleva.